Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Rómske komunity

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 13. jún 2021, nedeľa
 

Kabinet particpácie

Kalendár

  • 17. júna 2021 10:00 – 11:30
    • x+1 otázok a odpovedí o participatívnom rozpočte
      • Zbierka otázok a odpovedí o participatívnom rozpočte je určená všetkým dobrým úradníkom, voleným zástupcom, ale aj aktívnym občanom, ktorí sa púšťajú do realizácie participatívneho rozpočtu vo svojej samospráve.

Participatívne procesy v praxi - čítanka participatívnej tvorby verejných politík

Vo štvrtok 27. mája 2021 sme sa s výskumníkmi a výskumníčkami, ktorí boli aj spoluautormi a spolutaorkami publikácie Participatívne procesy v praxi – čítanka participatívnej tvorby verejných politík, rozprávali o tom, ako sa v teréne slovenskej reality darí participatívnym procesom, čo im chýba, čo treba zlepšiť, ako sú ľudia pripravení a ochotní a či má participácia na Slovensku šancu. Nazreli sme za oponu participatívnych procesov na Slovensku a sledovali, čo sa v rámci týchto procesov deje. Diskutovali sme o tom, čo bolo cieľom ich pozorovania, čo všetko pri realizácii projektov zažili, čo ich prekvapilo, čo by urobili inak, či ktorý z 12 procesov, ktoré sa realizovali v rámci NP PARTI a ktorý skúmali, považujú za najvydarenejší.

Uviedli sme na pravú mieru aj 10 mýtov o participácii na Slovensku (PDF, 212 kB).

Diskutovali: Daniel Klimovský, Tomáš Jacko, Terezia Šabová, Jakub Varíni.

Spoluautormi a spoluautorkami publikácie sú aj Alexandra Polakova, Alexandra Hrabinová, Jozef Gašparík, Tomáš Malec a časť tejto výskumníckej cesty prešla s nami aj Miriama Bošelová.

Fotografia zo Zoomu dňa 27.5.2021

 Program máj 2021

Participovať? Participovať! - učebnica participatívnej tvorby verejných politík

KABINET PARTICIPÁCIE pokračoval 22. apríla 2021 diskusiou o tom, či a ako sa dá participácia naučiť. Svoje skúsenosti a svoj pohľad ponúkli naše diskutérky Kaja Miková a Zuza Fialová z PDCS. Obe sú lektorkami participácie a súčasne spoluautorkami publikácie, ktorá prináša základné informácie kedy, prečo, ako a s kým participovať pri zavádzaní participácie do prípravy a tvorby verejných politík. Práve o tejto o publikácii z edície Participácia sme sa rozprávali. Ale nielen to. Snažili sme sa otvoriť dvere do myšlienkového sveta ľudí, ktorí sa s veľkou chuťou a energiou venujú participácii roky.

22.4.2021 - Zoom foto

Pozvánka na Kabinet participácie - apríl 2021

Hlas menšín - Dvanásť prípadových štúdií zo zapájania zraniteľných skupín do tvorby verejných politík

V KABINETE PARTICIPÁCIE sme 25. marca 2021 predstavili HLAS MENŠÍN – unikátnu publikáciu tímu výskumníčok z Centra etnicity a kultúry, ktorá mapovala možnosti a spôsoby zapájania menšín do rozhodovania a tvorby verejných politík v obci, meste, kraji alebo v štáte.

Skvelou partnerkou na diskusiu dvom zo spoluautoriek publikácie Eleny Gallo Kriglerovej a Aleny Holka Chudžíkovej bola špeciálna hostka – verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová. Diskusiu, ktorú moderovala Barbara Gindlová, v čase vysielania sledovalo viac ako 30 pozorných divákov.

Zoom foto

Hlas menšín-pozvánka

Atlas inšpirácií - od obyvateľa k občanovi, alebo ako budovať komunitu

25. 2. 2021 sme otvorili KABINET PARTICIPÁCIE – diskusný klub Úradu splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti o participácii. Na youtube si ju v živom prenose pozrelo 48 účastníkov, ku koncu dňa stúpol počet zhliadnutí na viac ako 100.

Úvodná diskusia patrila publikácii Atlas inšpirácií – od obyvateľa k občanovi, alebo ako budovať komunitu. Predmetom diskusie boli metódy zapájania a vťahovania občanov do vecí verejných. Autorky prezentovali svoje bohaté skúsenosti z realizácie množstva rozmanitých podujatí, ktorými sa im darilo aktivizovať občanov.

Diskusia priniesla odpovede na otázky aká je hodnota súdržnej komunity, ako začať na zelenej lúke, ako prebudiť pasívnych občanov, čo môže pre budovanie komunity robiť samospráva, ako zapájať neorganizovaných občanov, ako budovať príslušnosť k obci v satelitoch, ako môže budovať komunitu samosprávny kraj.

Kabinet participácie

Atlas inšpirácií je otvoreným dokumentom, do ktorého môže prispieť každý, ktorému sa osvedčila nejaká metóda zapájania občanov v praxi. Takto obohatený dokument bude k dispozícii v elektronickej podobe ako súčasť znalostnej databázy NP PARTI.

Atlas inšpirácii

 

© 2021 Ministerstvo vnútra SR. Web dizajn a redakčný systém SwiftSite od spoločnosti ELET systems. Vyhlásenie o prístupnosti | Vyhlásenie o cookies (PDF, 398 kB)