Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Rómske komunity

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 25. január 2022, utorok
 

Participácia a medziobecná spolupráca

Participácia a medziobecná spolupráca - dobré príklady z praxe

Druhé podujatie, týkajúce sa medziobecnej spolupráce a jej dobrých príkladov z praxe sa konalo 23.11.2021. Ako prvý príklad z praxe sa nám predstavil Ján Cundra, starosta obce Nižná Polianka, ktorý hovoril o spoločnom dome smútku pre viacero obcí (PDF, 8 MB), zapájaní svojich občanov do chodu obce a taktiež nám predstavil projekt Ondava pre život – obnova ekosystémových funkcií krajiny horného povodia rieky Ondava (PDF, 11 MB).

Po ňom sa predstavil starosta susednej obce Sveržov, Pavol Ceľuch, ktorý účastníkom podujatia svojim storytellingom priblížil medziobecnú spoluprácu s okolitými obcami v rôznych tipoch spoločných úradovní a spolupráce s malými obcami na severovýchode Slovenska.

Podujatia sa v reálnom čase zúčastnilo viac ako 20 účastníkov.

Expertná diskusia na tému medziobecnej spolupráce

V mesiaci november sme otvorili tému Medziobecnej spolupráce expertnou diskusiou, ktorej moderátorom bol Boris Tonhauser z Rady európskych obcí a regiónov. Podujatie sa uskutočnilo 9.11.2021 a diskutujúcimi boli Gabriel Mihályi, starosta obce Jesenské a predseda Sekcie verejnej správy Rady ZMOS, Antonín Lízner zo Svazu měst a obcí Českej republiky, Tomáš Černěnko, riaditeľ Inštitútu správnych a bezpečnostných analýz na Ministerstve vnútra SR a vyučujúci na Katedre verejnej správy a regionálneho rozvoja na Národohospodárskej faulte Ekonomickej univerzity v Bratislave a Matúš Drotár z Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR z Odboru tvorby operačného programu Slovensko. Páni diskutovali o hodnotových, ekonomických a legislatívnych aspektoch, verejných službách a formách medziobecnej spolupráce.

Podnetnú diskusiu sledovalo v reálnom čase viac ako 40 divákov.