Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Rómske komunity

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 20. apríl 2024, sobota
 

Z denníkov - Júl 2022

29. 07. 2022

Služby vo verejnom záujme -  Stretnutia s expertmi na tému verejný záujem/verejnoprospešnosť

Jedným z dôvodov, prečo sa v NP PARTI II venujeme aj téme služby vo verejnom záujme je na jednej strane výrazná požiadavka zo strany neverejných poskytovateľov služieb vo verejnom záujme, no na strane druhej absencia odborných poznatkov a dát v tejto téme. Téme verejnoprospešnosti sa venovala pozornosť predovšetkým v rokoch 2005 a 2006, kedy bol implementovaný projekt Verejná prospešnosť a jej dôsledky pre neziskový sektor Nadáciou otvorenej spoločnosti a Fórom donorov. Vzniklo niekoľko analytických materiálov vychádzajúcich z analýzy legislatívy, odborných diskusií a prípadových štúdií zo zahraničia. Výstupom boli odporúčania pre zmenu legislatívy, no odvtedy výrazná zmena v tejto oblasti nenastala a odpovede na rovnaké otázky sa hľadajú aj teraz. Nielen pre lepšie pochopenie , ale aj pre kvalitnejšie výstupy podaktivity projektu, sme sa v júli vydali to stopách niektorých účastníkov vyššie spomínaného projektu venovanému verejnoprospešnosti.

Jedným z nich je Eugen Jurzyca, ktorý od roku 2005 zastával niekoľko verejných funkcií, či už od Ministra školstva, poslanca NR SR a aktuálne europoslanca. Ako ekonóm nám poskytol informácie a pohľad k verejnoprospešnosti , ale aj poskytovaniu všeobecne prospešných služieb mimovládnymi neziskovými organizáciami. Poukázal na riziko pri niektorých službách, ktoré sú ťažko merateľným produktom s informačnou asymetriou. Zároveň za jeden z hlavným atribútov pri poskytovaní služieb vo verejnom záujme financovaných z verejných zdrojov považuje transparentnosť Predchádzajúci projekt sa na verejnoprospečnosť pozeral predovšetkým z právneho hľadiska a ekonomické malo len doplnkové postavenie. Tento aspekt zmieňujú nielen odborné publikácie, ale aj odporúčania minulého projektu.

O niekoľko dní neskôr sme sa stretli s Milanom Galandom, právnikom, ktorý sa verejnému záujmu v minulosti venoval z pohľadu verejnej správy, ale aj mimovládnych neziskových organizácií. Legislatívnu nejednoznačnosť, rôznorodosť vníma aj on ako jeden z eminentných problémov, no zároveň poukázal, že jeho riešenie nie je vôbec jednoduché. Na všetky doterajšie zistenia budeme reflektovať pri formulovaní výstupov aktivity projektu služby vo verejnom záujme.

PODA 2

ÚRADU, KTORÝ NEROZUMIE SÁM SEBE, NEMÔŽU ROZUMIEŤ ANI OBČANIA.

Aktivity zamerané na regionálnu úroveň neustále napredujú.

  • V prvom rade sa, samozrejme, zameriavame na participáciu ako nástroj na efektívnejšiu komunikáciu medzi jednotlivými orgánmi verejnej správy a občianskym, ale aj súkromným sektorom.
  • Výsledky diagnostiky participatívnych procesov, ktoré realizovali naši krajskí koordinátori participácie v Nitrianskom, Banskobystrickom, Žilinskom, Prešovskom a Košickom samosprávnom kraji však ukázali aj inú vec.

Sami úradníci totiž vidia veľký priestor na zlepšenie aj vo vnútroinštitucionálnej participácii.

Medziodborová spolupráca totiž často naráža na viaceré problémy. Niektoré vychádzajú z povahy fungovania verejnej správy, iné sú otázkou chýbajúceho nadhľadu nad danými témami, pri iných jednoducho nie je čas vnímať problematiku aj mimo hraníc vlastného rezortu. Preto sa v najbližších týždňoch spolu s Participation Factory zameriame na možnosti zlepšenia participatívneho dizajnu verejných politík priamo na krajských úradoch.

Nástrojov už teraz vidíme viacero:

  • Koncept open cofee zameraný na neformálne rozhovory o jednotlivých agendách;
  • Online share pointy, ktoré dajú úradníkom lepší prehľad o aktivitách úradov;
  • Živé formy zdieľania poznania a vedomostí medzi jednotlivými úradmi.

Všetko s cieľom zaviesť dlhodobo udržateľnejšiu a efektívnejšiu verejnú správu (Operačný program Efektívna verejná správa), ktorá bude lepšie reagovať na potreby občanov.

ŽSK - Stretnutie k návrhu vodozádržných opatrení - Makov (21.7.2022)

Krajské koordinátorky zo Žilinského samosprávneho kraja zorganizovali a facilitovali stretnutie ohľadom vodozádržných opaterení v regióne. Cieľom stretnutia bolo predstaviť navrhované kroky ŽSK pre akceleráciu prípravy regiónu na klimatické zmeny a posilniť ďalšiu spoluprácu rôznych subjektov v území, smerujúcu k navrhovaniu vodozádržných opatrení. Stretnutie  bolo  obohatené o názorné ukážky dobrej praxe v teréne. 

Zúčastnení/é:

  • Zástupkyne a zástupcovia z Národného lesníckeho centra, Slovenskej agentúry životného prostredia, Chránenej krajinnej oblasti Kysuce, Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky, Slovenského vodohospodárskeho podniku, spoločnosti Ekostav Oščadnica, Lesného spoločenstva Kysuce, Slovenského rybárskeho zväzu - Rady Žilina, obce Dunajov a Žilinského samosprávneho kraja

Za Žilinský samosprávny kraj stretnutie iniciovali a spoluorganizovali: Pracovisko participatívnej politiky a Odbor regionálneho rozvoja

Pracovno-konzultačné stretnutia s koordinátormi participácie (komunity praxe) s jednotlivými zapojenými samosprávnymi krajmi sa v mesiaci júl uskutočnili v nasledujúcich termínoch:

  • 12.07.2022 - Komunita praxe: Retrospektíva a naceňovanie projektov
  • 19.07.2022 - Komunita praxe: Interaktívne zdieľanie skúseností v breakout rooms
  • 26.07.2022 - Komunita praxe: Medziodborová spolupráca

Robime na indexe

Otvorené vládnutie (t.j. kultúru vládnutia založenú na participácii, transparentnosti a zúčtovateľnosti) budujeme na Slovensku už od roku 2011 keď vznikol Úrad splnomocnenca vlády SR. pre rozvoj občianskej spoločnosti. Za tie roky sa toho bezpochyby podarilo realizovať veľa, avšak vyčísliť, odvážiť, či zmerať tak abstraktný koncept ako je otvorené vládnutie a tak rôznorodé aktivity, ktorými ho podporujeme môže byť komplikované. Preto začíname pracovať na tvorbe indexu pre hodnotenie participácie na Slovensku. Podobne ako pri podpore zúčtovateľnosti si uvedomujeme, že máme možnosť zúročiť členstvo Slovenska v mnohých medzinárodných organizáciách (napr. OGP alebo OECD), a vypracovali sme rešerš dostupných indexov pre meranie otvoreného vládnutia a pridružených politík (PDF, 572 kB). Z výsledného rešeršu dokážeme vytvoriť metodiku hodnotenia otvoreného vládnutia, ktorá bude reflektovať kultúrne, demografické a politické špecifiká Slovenska.

Pri prvotných diskusiách vystalo niekoľko špecifických výziev, ktorým sa budeme venovať v lete: nosnou téma indexu bude Participácia, nakoľko práve participácia je nielen ústredný motív projektu NP PARTI II, ale hlavne prehlbovanie participácie je aj spoločenskou objednávkou. Čo sa zatiaľ ukazuje ako výzva našej práce je uchopenie konceptu zúčtovateľnosti (nevyhnutné pre kvalitatívne prehĺbenie participácie) - adekvátna definícia nechýba len v slovenčine ale aj v mnohých iných svetových jazykoch. Naša situácia je ale ešte trochu náročnejšia, zúčtovateľnosť musíme definovať tak aby sme z nej vedeli odvodiť čo najviac merateľných ukazovateľov.

Pripravujeme program na konferenciu Summer party NP Parti

Sme nadšení, že po prvý krát predstavíme niektoré príklady dobrej praxe širokému publiku, a to na konferencii Summer party NP Parti vo Vodárenskom múzeu. Tešiť sa môžete na príklady z Macedónska a Estónska, ktoré si spoločne participatívne vyskúšame na mestách a obciach v našich podmienkach.

Nevynecháme ani dobrú prax zo Slovenska a v panelovej diskusii s názvom “Vedia úrady zrozumiteľne komunikovať?” sa s hostkami Jankou Zvončekovou z Úradu pre verejné obstarávanie, Natáliou Pindrochovou z Úradu na ochranu oznamovateľov a Elenou Gallovou Kríglerovou z Centra pre výskum etnicity a kultúry na Slovensku zamyslíme nad otvorenou komunikáciou odborných úradov a vzťahom k budovaniu dôvery občanov v inštitúcie a vládu. 

Nebudeme však prezrádzať viac - príďte do Vodárenského múzea a zúčastnite sa programu aj k otvorenému vládnutiu! Všetky informácie ako aj registráciu nájdete v článku ku konferencii.

 

Dôležité odkazy

[DoleziteOdkazy]

Dôležité oznamy

[DoleziteOznamy]