Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Rómske komunity

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 16. apríl 2024, utorok
 

Z denníkov analytiky - Jún 2021

24. 06. 2021

O konferencii po konferencii: Participatívny rozpočet – užitočný nástroj alebo módny hit? 

V spolupráci s Filozofickou fakultou Univerzity Komenského v Bratislave, v rámci výskumného projektu Inovácie v rozpočtovaní miestnych samospráv na Slovensku, sme v dňoch 24.-25. júna 2021 zorganizovali medzinárodnú konferenciu o participatívnom rozpočtovaní.

Prvý deň sa odohrával vo virtuálnom priestore v anglickom jazyku. Pohľad na šírenie, využívanie participatívneho rozpočtu a dobré príklady z domácej praxe predstavili Ellen Haustein (University of Rostock, Nemecko (PDF, 14 MB)), Nelson Dias (Oficina, Portugalsko (PDF, 4 MB)), David Reilly (Scottish Government, Škótsko), Eduard Bakoš (Masaryk University, Česko) a Soňa Kukučková (Mendel University, Česko) (PDF, 971 kB)Lotta-Maria Sinervo (Tampere University (PDF, 897 kB)) za región krajín Baltského mora.     

Druhý deň konferencie prebiehal hybridnou formou. Približne tridsiatka účastníkov sa spolu stretla osobne v budove Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave a ostatní ju sledovali prostredníctvom živého prenosu na YouTube kanáli NP PARTI.

Konferenciu pod moderátorskou taktovkou Barbary Gindlovej (ÚSV ROS) otvoril panel zástupcov samosprávy v zložení Diana Šurkalová Dušeková (koordinátorka PR v Prievidzi), Miroslav Kollár (primátor Hlohovca a poslanec NR SR), Marek Neštický (podpredseda Trnavského samosprávneho kraja) a Ladislav Lorinc (starosta MČ Košice – Sídlisko KVP). O tom, aké aktivity realizuje ÚSV ROS v oblasti participatívneho rozpočtovania rozprávala vo svojej prezentácii (PDF, 3 MB) Alexandra Hrabinová (ÚSV ROS). V druhej časti prezentácie stručne predstavila Škótsku chartu participatívneho rozpočtovania, postavenú na siedmych základných črtách, ako inšpiráciu k dobrému a kvalitnému procesu. Záznam z tejto časti konferencie si môžete pozrieť tu.

Do diskusie o princípoch kvalitného participatívneho rozpočtovania v našich podmienkach sme zapojili účastníkov konferencie. Podarilo sa nám zozbierať 21 charakteristík, ktoré sme v skupinkách priorizovali, rozpracúvali a konkretizovali. Zhrnutie zo skupín si môžete vypočuť tu.

Po obednej prestávke nasledovala sekcia prezentácií príkladov dobrej domácej praxe. Miesto Rudolfa Kusého, starostu MČ Bratislava-Nové Mesto, nahradil Tomáš Rákos z českej spoločnosti Participation Factory, ktorý priniesol medzinárodný rozmer aj do druhého konferenčného dňa. Nasledovala inšpiratívna prezentácia Jána Raclavského (PDF, 2 MB)o tom, ako sa realizuje participatívny rozpočet v Trnavskom samosprávnom kraji a tretiu sekciu uzavrela pani Eleonóra Porubcová, riaditeľka Gymnázia V. B. Nedožerského v Prievidzi, ktoré si participatívny rozpočet vyskúšalo. Nech sa páči, inšpirujte sa tu.

Záver podujatia otvorilo predstavenie výskumného projektu Inovácie v rozpočtovaní miestnych samospráv na Slovensku Danielom Klimovským z Filozofickej fakulty Univerzity Komenského. Nasledovala praktická prezentácia digitálnych nástrojov (PDF, 4 MB)nielen na podporu participatívneho rozpočtovania Miroslava Šimkoviča, ktorá vás zoznámi s nástrojmi Citizen OS, Your Priorities, Consider.it, Consul, Decidim. Podujatie uzavrela Alexandra Hrabinová (ÚSV ROS), ktorá vo svojej prezentácii (PDF, 144 kB) predstavila, čo sa bude ďalej diať so vstupmi, ktoré sme počas konferencie vyzbierali v diskusii o princípoch kvalitného participatívneho rozpočtovania. Všetky vstupy si môžete pozrieť a vypočuť na videozázname tu.

fotografia z poduajtia

x+1 otázok a odpovedí o participatívnom rozpočte

V poslednom KABINETE PARTICIPÁCIE konaného dňa 17. júna 2021 sme diskutovali s Alexandrou Hrabinovou z Úradu splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti a Tomášom Rákosom z Paticipation factory z Českej republiky. Hlavnou a jedinou témou bolo všetko, čo sa týka PARTICIPATÍVNEHO ROZPOČTU. Čoraz hlbšie a častejšie zapúšťa korene aj na Slovensku, no pre mnohých z nás ide stále o nepreskúmaný nástroj. Využili sme náskok, ktorý v tejto oblasti majú naši hostia, aby sme pre vás zistili:

  • Ako ho čo najlepšie využiť?
  • Čo je dôležité spraviť pre to, aby participatívny rozpočet dopadol tak, ako si predstavujeme?
  • ČO SME SA O PARTICIPATÍVNOM ROZPOČTE DOZVEDELI?
    • Participatívny rozpočet je veľmi náročný – „demanding“ – pre interné tímy. Ak nie je dobre pripravený, môže to narobiť veľké problémy.
    • Particiapatívny rozpočet výborne funguje na školách.
    • Participatívny rozpočet sa po rokoch môže stať irelevantným. To je úplne normálne.
    • Nesmieme zabúdať na monitoring a evalváciu participatívneho rozpočtu. Získame tak dáta a informácie, ktoré môžeme využiť pre redesign participatívneho rozpočtu v nasledujúcom období. Participatívny rozpočet sa tak môže vyvíjať.
    • Participatívny rozpočet dokáže dobre využiť rôzne e-nástroje – pri predstavovaní a výzve, pri informovaní po ukončení aktivít, samozejme pri hlasovaní. A dozvedeli sme sa, že e-nástroje zadarmo sú na konci dňa veľmi drahé... prečo?

Ak ste nestihli sledovať našu diskusiu naživo, viete, že u nás máte vždy šancu :-)

Zoom foto 17.6.2021

Jún program

V KABINETE PARTICIPÁCIE nás aj vás čaká letná prestávka, aby ste mali priestor na všetko, čo ste si vypočuli, mali aj možnosť vstrebať a porozmýšľať o tom.

A čo vám kabinet priniesol?

Ďakujeme za sledovanie kabinetu participácie.

 

Dôležité odkazy

[DoleziteOdkazy]

Dôležité oznamy

[DoleziteOznamy]