Prejdi na hlavný obsah Prejdi na hlavnú ponuku

Rómske komunity

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 15. apríl 2021, štvrtok
 

Z denníkov analytiky - Apríl 2021

07. 04. 2021

Aprílový vzdelávací cyklus Na občanoch záleží sa venuje Digitálnej samospráve – otvorili sme ho témou občianskych technológií

Úvodný blok otvoril Tomáš Rákos z českej firmy Participation factory (Fabrika participace), ktorá sa okrem iného venuje aj monitorovaniu trhu v oblasti civic tech (občianskych technológií). Fabrika mapuje viac ako 40 nástrojov v Česku a približne 250 nástrojov z Európskej únie. Tomáš Rákos hovorí, že digitálne produkty sa neustále vyvíjajú a je čoraz ťažšie sa v nich vyznať. Čo všetko zahŕňa téma občianskych technológií? Treba rozlišovať medzi civic tech a gov tech (vládnymi technológiami)? V akých oblastiach možno digitálne platformy uplatňovať? Aké sú trendy v občianskych technológiách a kto je svetovým lídrom v tejto téme? Čo všetko tieto nástroje môžu vedieť? A čo treba premyslieť predtým, ako digitálne nástroje začneme v samospráve používať? Blok na záver ponúkne osem lekcií, ku ktorým Fabrika participace počas svojej cesty, poznania civic tech a prácou so samosprávami dospela. 

Druhý blok priniesol tri príklady dobrej praxe zo Slovenska. Využívanie mobilného mapovania ako efektívneho nástroja pre kontrolu, správu a plánovanie v meste Trenčín (PDF, 6 MB), predstavil Peter Ondruš, správca geografického informačného systému. Využívanie e-nástrojov v praxi mesta Hlohovec (PDF, 3 MB) prezentoval Matúš Lukačovič z Odboru stratégie. Predstavil využívané technické riešenia v ôsmych oblastiach: Hlas občanov (platforma využívaná v procese participatívneho rozpočtu), Odkaz pre starostu (nástroj pre nahlasovanie podnetov a problémov v meste), geografický informačný systém, dátový portál (egov.hlohovec.sk), Stromy pod kontrolou (informácie o stromoch a stave drevín v meste), inteligentné verejné osvetlenie, meteostanice (informácie o kvalite ovzdušia v meste), monitorovacie systémy (senzory v kontajneroch na sklo; vodovodná sieť – systém merania prietokov a akustického merania na diagnostiku únikov; monitorovanie spotreby energie vo verejných budovách v meste). O tom, ako si Prešovský samosprávny kraj osvojil myšlienku potreby práce s priestorovými údajmi (PDF, 3 MB), vstúpil do iniciatívy Catching-up Regions (iniciatíva na pomoc dobiehajúcim regiónom, na podporu rastu a inovácií v nich) v spolupráci s Európskou komisiou a Svetovou bankou a o tom, čo táto spolupráca priniesla, rozprával Marek Hudák, GIS líder a dátový analytik v Prešovskom samosprávnom kraji.
 
Podujatie, ktoré sa konalo dňa 6. apríla 2021 moderoval Marcel Hofer z Úradu splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti a zúčastnilo sa ho viac ako 80 účastníkov. Záznam z neho si môžete pozrieť tu: https://www.youtube.com/watch?v=iZk2Ac9RcS4.

Zoom foto

 

Dôležité odkazy

[DoleziteOdkazy]

Dôležité oznamy

[DoleziteOznamy]
 

© 2021 Ministerstvo vnútra SR. Web dizajn a redakčný systém SwiftSite od spoločnosti ELET systems. Vyhlásenie o prístupnosti | Vyhlásenie o cookies (PDF, 398 kB)