Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 31. júl 2021, sobota
 

V Európskom parlamente bude mať Slovenská republika 13 poslancov

14. 01. 2009

urna-volby

Počas volebného obdobia v rokoch 2009 – 2014 bude Slovensko v Európskom parlamente zastúpené 13 poslancami, namiesto súčasných 14. Vyplýva to z novely zákona 331/2003 o voľbách do európskeho parlamentu, ktorá nadobudla účinnosť 1. februára 2009.

Zníženie počtu poslancov súvisí so vstupom Bulharska a Rumunska do EÚ. Pristúpením týchto štátov do EÚ sa menia počty zástupcov jednotlivých členských štátov volených do Európskeho parlamentu. Ich počet určuje Akt o podmienkach pristúpenia Bulharska a Rumunska a o úpravách zmlúv, na ktorých je založená EÚ. V dôsledku týchto skutočností sa v zákone upravujú ustanovenia týkajúce sa veľkosti volebného obvodu, podávania kandidátnych listín a prideľovania mandátov.

Novinkou v zákone o voľbách do Európskeho parlamentu bude predkladanie kandidátnych listín politických strán alebo koalícií aj v elektronickej podobe, čím sa Ústrednej volebnej komisii uľahčí práca pri kontrole listín a ministerstvu vnútra pri zabezpečovaní tlače hlasovacích lístkov.

Obdobne ako pri voľbách do NR SR sa zavádza 48-hodinová lehota na späťvzatie kandidátnej listiny a tiež na vzdanie sa kandidatúry kandidátom. Dosiahne sa tým včasné informovanie okrskových volebných komisií a voličov.

Medzi povinnosti ministerstva vnútra, ktoré technicko-organizačne zabezpečuje všetky voľby a referendum,  tiež pribudne najneskôr 80 dní pred dňom volieb do EP zverejniť na internete informácie o podmienkach kandidatúry a podmienkach hlasovania. V roku 2004 sa totiž občanom iných členských štátov zasielala písomná informácia poštou, čo bolo administratívne, časovo aj finančne náročné.


 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz