Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 17. január 2021, nedeľa
 

Pri nerozvážnom skracovaní cesty cez koľaje každý rok prídu o život desiatky ľudí

10. 04. 2018

Železnice Slovenskej republiky v spolupráci s Prezídiom Policajného zboru pripravili na 10. apríla 2018 už po druhýkrát preventívno-bezpečnostnú akciu pod názvom ,,Stihnem  - nestihnem". Zameraná bola na kontrolu na nelegálnych prechodoch cez železničnú trať, kadiaľ si občania všetkých vekových kategórii, vrátane mládeže a detí, a dokonca aj cyklisti, skracujú cestu.

Nerešpektovaním všeobecného zákazu vstupovať do obvodu dráhy  a  prechádzať cez železničnú trať mimo vyznačených a na to určených prechodov nielen porušujú zákon a dopúšťajú sa priestupku, ale predovšetkým vedome a nepochopiteľne riskujú svoj život. Zrážka s mnohotonovým kolosom, ktorého brzdná dráha je v závislosti od dĺžky a hmotnosti vlaku niekoľko sto metrov, máva fatálny následok.  

Policajti pri nelegálnych priechodoch

Z dôvodu nelegálneho prechádzania cez železničnú trať mimo označených priechodov zahynú na Slovensku každý rok desiatky osôb. Len v priebehu tohto roka zaznamenali Železnice Slovenskej republiky 27 zrážok mimo označených priecestí, pričom 22 ľudí zomrelo a päť sa ťažko zranilo.

Policajti pri nelegálnych priechodoch

ŽSR a polícia vybrali v rámci celého Slovenska celkom 82 nelegálnych prechodov, kde  hliadky železničnej polície v najfrekventovanejšom čase monitorovali pohyb osôb na miestach, kde to nie je dovolené,  a tiež 37  železničných priecestí, kde vodiči najčastejšie porušujú zákon o cestnej premávke, predovšetkým maximálnu povolenú rýchlosť 30 km/hod.,  a nerešpektujú výstražnú svetelnú a zvukovú signalizáciu. Každý z prichytených previnilcov dostal od policajtov informačný leták, v ktorom je vysvetlené, ako a kde bezpečne prechádzať cez železničnú trať.

 


Výsledky v číslach:

  • Zúčastnení príslušníci PZ: 166
  • Skontrolované osoby: 583 (197 - chodci, 359 vodiči, 27 cyklisti)
  • Nepovolené prechádzanie cez dráhu: 125
  • Porušenie maximálnej rýchlosti na železničnom priecestí: 104
  • Priestupky proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky: 50
  • Policajti v jednom prípade zadržali vodičský preukaz za jazdu na červenú a vypátrali jednu vec.

 


 

Nebezpečné prechádzanie cez trať

Ako pripomenul minister dopravy Árpád Érsek, nerešpektovaním všeobecného zákazu vstupovať do obvodu dráhy a prechádzaním cez koľaje mimo vyznačených priechodov ľudia nielen porušujú zákon, ale predovšetkým nezmyselne riskujú svoj život.

„Často prebiehajú cez koľajnice, mladí ľudia pri tom majú neraz slúchadlá, počúvajú hudbu a nepočujú vlak. Pri zrážke s ním je pri tom takmer isté, že bude mať smrteľné následky. Je škoda tých životov, a preto by sme chceli vyzvať ľudí, občanov, učiteľov, aby robili prevenciu v školách i medzi sebou a mysleli na to, že je lepšie radšej prejsť pár krokov navyše, ako raz vojsť do cesty vlaku,“ pripomenul minister Érsek.

Sprava: minister Arpád Ersek, viceprezident PZ ĽUbomír Ábel a šéf železničnej polície Marek Petruš

Podľa slov viceprezidenta PZ SR Ľubomíra Ábela môže policajt za prechod koľajníc mimo označených priecestí uložiť pokutu od desať do 50 eur, v správnom konaní sa môže vyšplhať na 300 eur. „Polícia víta takúto akciu. Cieľom je poukázať na to, aby sa občania sami chránili, pretože na koľajniciach skutočne ide o život, preto je aj ten adrenalínový názov akcie, Stihnem – nestihnem, nastavený tak, aby poukázal na toto nebezpečenstvo," vysvetlil viceprezident Ábel.

Policajti a previnilci pri nelegálnych priechodoch

Polícia podľa jeho slov vlani zdokumentovala okolo 5000 priestupkov, ktoré spáchali ľudia pri prechádzaní cez koľajnice mimo označených priechodov. „A neraz sú medzi nimi aj rodičia s deťmi. A to je veľmi zlý príklad. Treba si uvedomiť, že ten vlak je veľmi silný súper a stret s ním je spravidla smrteľný. Preto sa chceme aktívne podieľať aj na ďalších aktivitách v rámci prevencie, lebo je to jediná cesta, ako znížiť počet tragických udalostí,“ skonštatoval viceprezident Ľubomír Ábel.

Táto nelegálna cestička už má svoju obeť

Preventívna akcia sa v utorok 10. apríla 2018 konala aj na priecestí na Kamennej ceste v Trnave, ktoré je zabezpečené zvukovou i svetelnou signalizáciou. „Je zarážajúce, že aj napriek tomu máme v jeho okolí niekoľko nelegálnych priechodov. A pri tom každé prechádzanie koľajníc a skracovanie si cesty je vedomým a dobrovoľným  ohrozením života. Je ťažké porozumieť, prečo to ľudia robia, keď stačí prejsť pár krokov navyše a prejsť celkom bezpečne. Len na tejto trati sa od roku 2010 stalo 13 nehôd, pri ktorých 11 ľudí zomrelo,"uviedol generálny riaditeľ ŽSR Martin Erdössy.

 

 

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz