Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 5. december 2022, pondelok
 

Pomáhame Ukrajine, humanitárna pomoc zo Slovenska pokračuje

24. 11. 2022

02 - Logistickým hubom na Slovensku prešlo už viac ako 600 ton humanitárneho materiálu

Vojna na Ukrajine stále pokračuje a civilné obyvateľstvo na jej území potrebuje aj naďalej pomoc. Rezort vnútra preto kontinuálne pokračuje v humanitárnej pomoci a v súčasnosti sa realizujú na prípravu humanitárnej pomoci pre Ukrajinu na zimné mesiace.

Odbor hospodárského zabezpečenia Sekcie ekonomiky MV SR obstaráva elektrocentrály (119 kusov), flisové deky (12 940 kusov), paplóny (2300 kusov), vankúše (2300 kusov), plachty (2 300 kusov) či posteľné súpravy (2300 kusov). Rezort tiež pracuje na zabezpečení autolekárničiek.

Humanitárna pomoc posielaná na Ukrajinu nielen, že pomáha zvládať krízové situácie spojené s nedostatkom komodít, ale zároveň vytvára predpoklad na lepšie zvládnutie prípadnej vlny odídencov. Mnoho občanov Ukrajiny chce na jej území aj ostať, ak však nebudú mať vhodné podmienky na prečkanie zimy, neostane im nič iné ako presunúť sa do bezpečných krajín, teda aj na Slovensko,”vysvetľuje minister vnútra SR Roman Mikulec.

Ministerstvo vnútra už od prvých dní zasiela na Ukrajinu humanitárnu pomoc. Od 18. marca zároveň funguje Union Civil Protection Mechanism Logistics Hub, ktoré v spolupráci s komerčnými subjektmi prevádzkuje Slovenská republika s finančnou podporou EÚ v rámci Mechanizmu Únie v oblasti civilnej ochrany. Cez logistický hub od jeho otvorenia k 22. 11. 2022  prešlo 2 358 ton materiálu rôzneho druhu z v hodnote 47 636 531 € zaslaného aj z iných členských štátov EÚ.

V týchto dňoch ukrajinská strana taktiež prijala slovenskú humanitárnu pomoc vo forme 5 elektrocentrál, elektroinštalačný materiál a 20 000 respirátorov FFP3, všetko prostredníctvom Európskeho mechanizmu civilnej ochrany. V minulosti Hasičský a záchranný zbor odovzdal napríklad aj hasičské autá IVECO Trakker, ktoré sa dnes využívajú pri zabezpečovaní požiarnej ochrany v Užhorode a Dubivskej Hromade.

Prečítajte si:

 

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz