Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 27. jún 2022, pondelok
 

Podoby agresie v kyberpriestore mapuje aktuálna pomôcka od špecialistov z prevencie kriminality

20. 05. 2022

kybersikana-ilustr

V dobe digitalizácie, ktorá si vyžaduje neustále využívanie sociálnych sietí a internetu, narastá nový nebezpečný fenomén správania – kyberšikanovanie. Ministerstvo vnútra SR v spolupráci s Linkou detskej istoty, a v súčinnosti s odborníkmi z oblasti práva a psychológie, preto vytvorili kompletný informačný materiál s radami a tipm (PDF, 4 MB)i, ako na kyberšikanu reagovať, kde hľadať pomoc a ako sa toto patologické správanie prejavuje.

V mnohých prípadoch ide o opakované a úmyselné prenasledovanie, vydieranie, obťažovanie, ohováranie, znevažovanie či vyhrážanie sa prostredníctvom mobilov, tabletov a počítačov.  Keďže kyberšikanou je  ohrozená každá cieľová skupina, odborníci prevencie kriminality rezortu vnútra a Linky detskej istoty ponúkajú veľa žitočných rád a tipov k tejto problematike.

Zámerom je poskytnutie prehľadu a odpovedí na otázky, ako napríklad:

  • Aký je rozdiel medzi šikanovaním a kyberšikanovaním?
  • Čo je nebezpečné prenasledovanie a nebezpečné elektronické obťažovanie?
  • Čo sa stane, ak niekto neoprávnene zverejní cudzí intímny a citlivý obsah?
  • Prečo sa niekto stane agresorom?
  • Čo robiť v prípade, že sa stanem obeťou? Na koho sa obrátiť?

Cieľom brožúry je tiež povzbudiť občanov, aby sa nebáli požiadať o  pomoc. V rámci osobného kontaktu sa dozvedia potrebné informácie a budú nasmerovaní na subjekty, ktoré poskytujú pomoc a podporu.

Brožúrku Kyberšikanovanie nájdete medzi ostatnými brožúrami a letákmi. Prostredníctvom informačných kancelárií pre obete trestných činov bude distribuovaná viac ako 330 spolupracujúcim subjektom/partnerom, kontakty ktorých je možné dohľadať aj na mape pomoci.

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz