Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 2. december 2022, piatok
 

Minister vnútra Robert Kaliňák ocenil nádejnú maliarku

06. 06. 2013

viťazka

Rada vlády SR pre prevenciu kriminality podporila slovenský výtvarný protidrogový projekt s medzinárodnou účasťou „Prečo som na svete rád“

Projekt „Prečo som na svete rád/rada“ je jediným svojho druhu na Slovensku, ocenený prestížnymi cenami doma aj v zahraničí. Už 19 rokov sa úspešne venuje prevencii drogových závislostí a protidrogovej tematike prostredníctvom aktívnej účasti mladých ľudí na tvorbe obrazov, ktorí sa do slovenského výtvarného protidrogového projektu  zapájajú každoročne. Tento rok sa do súťaže zapojilo takmer 1400  autorov nielen zo Slovenska ale aj zo zahraničia. Ocenených bolo 34 obrazov, z ktorých jeden námet ocenil aj minister vnútra SR Robert Kaliňák. Vernisáž ocenených diel i slávnostné odovzdávanie cien, ktorého sa zúčastnili aj zástupcovia MV SR, sa uskutočnilo 5. 6. 2013 vo výstavných priestoroch  Národnej rady – Galérie na západnej terase Bratislavského hradu.

 Oceňovanie

19. ročník pôvodného slovenského projektu s protidrogovým zameraním, ktorý podporuje aj Rada vlády SR pre prevenciu kriminality a MV SR, sa tešil rekordne vysokej účasti. Do súťaže svojimi práca prispelo rekordných 1385 autorov, čo je druhý najvyšší počet zapojených finalistov počas 19. ročnej histórie projektu. Cenu ministra vnútra R. Kaliňáka  odovzdal Jozef Halcin z odboru prevencie kriminality KMV SR 18 ročnej Alene Valentovej, žiačke SUŠ L. Bielika v Leviciach, ktorá mimoriadne ocenenie získala za svoj obraz s názvom „Ďalej a ďalej“, na ktorom je silueta bežiaceho muža. „Veľmi rada behám, človek, ktorý behá, sa cíti podľa mňa slobodný. Môže bežať kamkoľvek ho nohy nesú. A aj keď spadne na nohy,  keď pochybí a stane sa závislý od drog, či drogu len okúsi, sa stále môže postaviť na nohy“, opisuje ocenená svoj obraz.

Víťazke Alene Valentovej odovzdal cenu riaditeľ odboru prevencie kriminality KMV SR Jozef Halcin

Generálny riaditeľ Sekcie kontroly a inšpekčnej služby MV SR Ivan Ševčík ocenil 16 ročnú Emíliu Vavrovú z bratislavskej SUŠ scénického výtvarníctva, ktorej odovzdal aj Cenu plk. Milana Bodockého In Memoriam. 31. mája totiž uplynul rok od smrti plk. Bodockého, ktorý pôsobil dlhoročne v oblasti prevencie kriminality a podporoval spomínaný projekt.

 Ivan Ševčík

Motívy súťažných diel sa každoročne používajú ako predloha pri výrobe tričiek, šiltoviek, plagátov, kalendárov, pohľadníc, puzzle a iných propagačných predmetov. Podľa organizátorov súťaže, ktorými sú Národné osvetové centrum, Kancelária NR SR a občianske združenie Prečo som na svete rád, sa na plagáty a reklamné predmety dostane obraz  Gabka Čambalíka zo Špeciálnej spojenej školy z Topoľčian, oceneného 1. miestom v jednej z kategórii.

Zaujímavosťou je, že G. Čambalík sa ako šikovný maliar predviedol aj minulý rok, keď sa jeho vianočný obraz  s osobným príbehom dostal na PF ministra vnútra SR. Originál obrazu je súčasťou výstavy „Svet očami detí“, ktorá je inštalovaná vo vestibule rezortu vnútra na Pribinovej ulici.

Gabko Čambalík 

Všetky ocenené obrazy budú prezentovať projekt v novom školskom roku 2013/2014 na putovnej výstave v mestách SR vďaka spolupráci s regionálnymi osvetovými strediskami. Novootvorená výstava prezentuje spolu 63 prác. Na projekte sa okrem slovenských autorov v tomto ročníku zúčastnili aj autori z Uzbekistanu, Kazachstanu, Poľska, Maďarska a Malty.

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz