Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 28. marec 2024, štvrtok
 

Vykurovanie plynom môže byť životunebezpečné

21. 12. 2012

KEU PZ

V poslednom období sa polícia zaoberala viacerými prípadmi priotrávených osôb. Išlo o domácnosti vykurované plynovým kotlom. V každom prípade boli kotle prevádzkované nesprávne, čoho následkom došlo k ohrozeniu života, aj s tragickým koncom.

V uplynulých dňoch polícia skúmala príčiny priotrávenia osôb oxidom uhoľnatým vo viacerých rodinných domoch. Znalci z Kriminalistického a expertízneho ústavu v týchto domácnostiach zisťovali dôvody prítomnosti jedovatého plynu. Domácnosti boli vykurované plynovými kotlami, ktoré neboli prevádzkované bezpečne.

Vo všetkých rodinných domoch, boli splodiny z kotlov odvádzané priamo do komína. Každý dom mal kvalitné plastové okná a dvere, ktoré ho hermeticky uzatvárali. Ani v jednom prípade nebol zabezpečený nepretržitý dostatočný prívod vzduchu potrebný na štandardnú prevádzku kotla. Stavebné otvory slúžiace na prívod vzduchu do kotla boli nedostatočné alebo dodatočne zakryté. Komíny na odvádzanie spalín na tento účel konštrukčne nevyhovovali. Z uvedených dôvodov došlo k postupnému spotrebovaniu kyslíka z priestorov domu a k nedokonalému horeniu plynu. Kriminalistickí experti zistili, že zmenou tlaku vzduchu sa splodiny obsahujúce oxid uhoľnatý hromadili v priestoroch, kde sa nachádzali osoby.

Aby sa podobné prípady otravy oxidom uhoľnatým neopakovali, je potrebné:

  • skontrolovať prítomnosť stavebných otvorov určených na nepretržitý prívod spaľovacieho vzduchu (potrebný na bezpečnú prevádzku plynového kotla),
  • skontrolovať technický stav komínov, do ktorých sú splodiny z horenia z plynových kotlov odvádzané.

Vykurovacie obdobie je v plnom prúde a kolísanie teplôt a tlaku vzduchu vytvára ideálne podmienky pre vznik takýchto situácií. Nevedomosť a neinformovanosť pri nesprávnom prevádzkovaní plynových kotlov môže mať pritom aj tragické následky.