Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 18. apríl 2024, štvrtok
 

Rozloženie troch zločineckých skupín s daňovými podvodmi

29. 05. 2012

logo 3

Vyšetrovateľ Úrad boja proti organizovanej kriminalite obvinil 43 osôb zo Slovenska a Čiech vo veku 23 až 52 rokov z trestných činov založenie, zosnovanie a podporovanie zločineckej skupiny a neodvedenia dane a poistného. Predmetnú trestnú činnosť spáchali v období rokov 2007 až 2010 tri zločinecké skupiny. Hlavní organizátori zločineckých skupín sú obvinení aj z trestného činu legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

Členovia zločineckých skupín neoprávneným vyžiadaním vrátenia dane, respektíve skrátením daňovej povinnosti pri tejto dani spôsobili štátu škodu viac ako 20 miliónov 368 tisíc eur. V prípade dokázania viny všetkým 43 obvineným hrozí trest odňatia slobody na päť až 12 rokov. Trom obvineným za legalizáciu príjmu z trestnej činnosti 12 až 20 rokov. Sedem zo 43 osôb je stíhaných vo vyšetrovacej väzbe, pričom niektorí obvinení sú už v súčasnosti stíhaní za inú trestnú činnosť (Milan Ch. je vo vyšetrovacej väzbe za ublíženie na zdraví zástupcovi riaditeľa daňového riaditeľstva).

Obvinený Milan Ch. založil už v roku 2007 zločineckú skupinu a s jej členmi vytvorili sieť obchodných spoločností, ktoré si za využitia bielych koní (prevažne štatutárov spoločností) uplatňovali neoprávnene vrátenie DPH na daňových úradoch. V roku 2008 sa táto skupina v tejto činnosti spojila so skupinou Ladislava P. zo Sobraniec a rovnako v roku 2008 začali organizátori tejto trestnej činnosti spolupracovať s treťou, bratislavskou zločineckou skupinou vedenou obvineným Jánom Z. a Jánom M.

Spoločnosti vytvorené týmito skupinami nakupovali tovar z iných členských štátov EÚ bez DPH. Tento tovar následne predávali ďalším spoločnostiam na území Slovenska, prípadne opätovne vyvážali do tretích krajín. Takto sa vytvárali predpoklady pre kruhový obeh toho istého tovaru z dôvodu jeho zaradenia do obchodných reťazcov a zníženia nákladových položiek, vytváranie fiktívneho nákupu.

Do obchodných reťazcov boli zapojené aj zahraničné spoločnosti, ktoré tovar kupovali, aby tým deklarovali jeho vývoz mimo územia SR, čím vznikal nárok na vrátenie DPH. Tieto spoločnosti však vyvezený tovar naspäť reexportovali na územie SR do spoločností, ktoré boli uvedené ako prvé v karuselových reťazcoch. Mnohé spoločnosti vystupujúce v obchodnom reťazci slúžili len na zakrytie páchanej trestnej činnosti, aby umožnili koncovej spoločnosti neoprávnené uplatnenie vrátenia DPH. Použité tovary v obchodných vzťahoch boli investičné zlato, platina, masívne dobové podlahy, slnečnicový olej, ryža, cukor, autosúčiastky, či betonárska oceľ. Do týchto podvodov je zainteresovaných viac ako 60 podozrivých osôb a okrem štátnych občanov Slovenskej republiky sú členmi zločineckých skupín aj občania Čiech a Ukrajiny, viac ako 80 obchodných spoločností so sídlom na území Slovenskej republiky a ďalších viac ako 20 zahraničných spoločnosti.

Úrad boja proti organizovanej kriminalite odbor Východ na prípade úzko spolupracoval s Finančným riaditeľstvom Slovenskej republiky a Útvarom pro odhalování korupce a finanční kriminality Polície České republiky v Prahe, nakoľko trestná činnosť tejto zločineckej skupiny zasahovala aj na územia iných štátov, z nich v najväčšom rozsahu do Čiech.

Pre zadokumentovanie trestnej činnosti príslušníci policajného zboru vykonali 19 domových prehliadok a 12 prehliadok sídiel spoločnosti. Zároveň v Českej republike bolo vykonaných päť domových prehliadok a tri prehliadky iných priestorov a bolo realizovaných šesť výziev na vydanie účtovníctva. Súčasne pracovníkmi Finančnej správy SR bolo zaistením účtovníctva začatých ďalších 12 daňových kontrol a všetky tieto úkony boli časovo koordinované, čiže aj na území Slovenska aj na území Čiech začali v rovnakom čase.