Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 26. október 2021, utorok
 

RAILPOL - v obvode železničných dráh akcia Červené zlato

12. 11. 2014

znak PZ SR

Koncom minulého týždňa sa v rámci európskej siete RAILPOL uskutočnila v poradí už 8. medzinárodná policajná akcia Modrá 24 pod názvom „Červené zlato“. Tento krát sa policajti zamerali na ochranu majetku a pátranie po kovových, najmä medených súčiastkach, zariadeniach a kábloch pochádzajúcich z trestnej činnosti v obvode železničných dráh.

Do akcie sa zapojilo takmer 300 železničných i poriadkových policajtov, ktorí v spolupráci s pracovníkmi odborov starostlivosti o životné prostredie okresných úradov kontrolovali výkupne zberných surovín so zameraním na výkup farebných kovov, najmä medi. Pátrali tiež po kovových súčiastkach, zariadeniach, kábloch a iných veciach pochádzajúcich z trestnej činnosti. Policajti počas 24 hodín skontrolovali 218 osôb a 275 výkupní zberných surovín. V Banskobystrickom kraji zaistili takmer tonu rôzneho kovu pochádzajúceho z trestnej činnosti. Skontrolovali tiež 279 železničných staníc, a aj takmer stovku miest mimo železničných staníc. Odhalili viac ako 50 rôznych priestupkov, proti bezpečnosti v cestnej premávke, proti majetku, na úseku ochrany pred alkoholizmom (podávanie alkoholu osobám mladším ako 18 rokov) a aj priestupky proti verejnému poriadku. V jednej z košických zberní odhalili vykupovanie tovaru, na ktorý nemali povolenie, preto bolo voči zberni začaté konanie. V Žilinskom kraji policajti odhalili páchateľa, ktorý ukradnuté kovové súčiastky z obvodu železničných dráh speňažil v zberných surovinách. Keďže už bol v predchádzajúcich 12 mesiacoch za obdobný čin postihnutý, hrozí mu trest odňatia slobody až na dva roky.

RAILPOL je medzinárodná organizácia združujúca ozbrojené bezpečnostné zbory pôsobiace v obvode železničných dráh. Cieľom akcie Modrá 24 je preventívne pôsobenie a kontrola dodržiavania predpisov o bezpečnosti a plynulosti v železničnej a cestnej doprave, ako aj odhaľovanie protizákonnej činnosti v obvode železničných dráh. Pozornosť polície sa sústredí najmä na železničné priecestia, stanice a vlaky osobnej prepravy. Vo vlakoch sa polícia zameriava na kontrolu podozrivých osôb vstupujúcich do vlaku, pohybujúcich sa bezdôvodne po vlakovej súprave a na kontrolu odložených batožín. Takéto akcie sú realizované od roku 2011 a v súčasnosti je členom 17 krajín Európskej únie.

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

Staň sa kadetom - prečítaj si, ako na to

  • e-SLUŽBY MV SR
    Pri evidencii vozidiel môžete využívať aj elektronické služby