Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 29. marec 2024, piatok
 

Polícia radí: Nečakajte kým Vás sneh prekvapí, včas prezujte pneumatiky

20. 11. 2014

znak PZ SR

Šmykľavé cesty, ľad a sneh. To čaká vodičov v nasledujúcich mesiacoch. Ak ste ešte neprezuli svojho „štvorkolesového miláčika“, mali by ste čím skôr vymeniť letné pneumatiky za zimné.

Vodiči osobných áut sú povinní používať zimné pneumatiky, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu alebo ľadu. Celkovo však pri nižších teplotách aj pri dobrom stave ciest zlepšujú jazdné vlastnosti a zvyšujú bezpečnosť. 

Pred zimou je dôležitá aj kontrola kvapalín vo vozidle, batérie, stieračov i svetlometov. Dôležité je skontrolovať nemrznúcu zmes v ostrekovačoch aj chladiacu zmes motora. Zamrznuté okno sa síce dá očistiť aj bankomatovou kartou, ale škrabka za pár centov je vždy lepšou alternatívou. Sneh z auta dokážete zhrnúť aj novinami, lepšia je však metlička.

Osobné motorové vozidlá

  • povinnosť použiť na jazdu vozidlo so zimnými pneumatikami majú vodiči ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľad alebo námraza

Nákladné autá

  • musia povinne používať zimné pneumatiky aspoň na jednej z hnacích náprav v období od 15. novembra do 31. marca
  • protisklzové reťaze svojimi rozmermi určené aspoň pre jednu z hnacích náprav od 15. novembra do 31. marca pre vozidlá kategórie N3

Takéto sankcie hrozia

  • Nepoužitie zimných pneumatík ak je na vozovke sneh či ľad 50 eur
  • Neočistenie vozidla od snehu (ľadu) 30 až 50 eur
  • Ak je vozidlo technicky nespôsobilé na cestnú premávku, policajt je oprávnený zadržať osvedčenie o evidencii vozidla
  • Neosvetlenie vozidla počas jazdy rozsvietenými stretávacími svetlometmi alebo im na roveň postaveným osvetlením počas dňa za nezníženej viditeľnosti 10 až 20 eur, za zníženej viditeľnosti 50 eur

POZOR: V záujme ochrany bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky môže policajt vodičovi bez zimných pneumatík, ak má povinnosť ich použiť, zakázať ďalšiu jazdu.

Cesta do zahraničia

     Pred cestou do zahraničia odporúčame vodičom zistiť si, aké pravidlá na jazdu v zimnom období platia v danej krajine. Povinné použitie zimných pneumatík a snehových reťazí v jednotlivých krajinách je rozdielne. Predídete tak prípadným problémom. Odporúčame zistiť si najdôležitejšie telefónne čísla, na ktoré je možné v prípade núdze zavolať, prípadne aj kontakty na slovenskú ambasádu alebo zastupiteľstvo v danej krajine.

Policajné rady na záver

  • skontrolujte stav pneumatík, životnosť pneumatík je časovo obmedzená
  • najmä pri ceste do severnejších oblastí myslite na to, že poveternostná situácia môže byť rozdielna a hrozí vyššie riziko sneženia a mrazov
  • zmes do ostrekovačov vymeňte za nemrznúcu, výbavu vozidla doplňte o škrabku a metličku
  • v zimnom období jazdite opatrnejšie, uberte z plynu, dodržiavajte bezpečnú vzdialenosť medzi vozidlami
  • nechajte si skontrolovať celkový stav vozidla. K bezpečnej jazde prispieva aj kontrola bŕzd a batérie. Skontrolovať odporúčame aj osvetlenie, funkčnosť stieračov a doplniť nemrznúcu kvapalinu. Jednoducho, treba pripraviť svojho tátoša na jazdu v sťažených, zimných podmienkach.
  • polícia ďalej odporúča mať v aute napríklad ťažné lano, štartovacie káble, ale aj náhradné žiarovky a nemrznúcu vodu do ostrekovačov. Síce nie sú povinnou výbavou vozidla, ale môžu prísť vhod práve v najneočakávanejšej chvíli. Najmä v zimnom období, keď sa vodiči chystajú na dlhšiu cestu, je dobré mať v aute deku alebo teplejšie oblečenie pre prípad, ak by sa dostali do kolón.
  • sneh, ľad a námraza sa podpisujú pod mnoho „ťukancov“ na vozidlách, sú to predovšetkým škodové udalosti. Vodičom preto odporúčame mať v aute tlačivo Správu o nehode. Je dobré ju už vopred vyplniť. Stáva sa, že keď naozaj dôjde ku vzniku škodovej udalosti, človek je v strese alebo v šoku a nepodarí sa mu vyplniť tlačivo presne, prípadne niektoré údaje zabudne vyplniť.