Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 24. október 2021, nedeľa
 

Policajti aj hasiči hľadajú kvalitnejší dopravný výcvik

21. 08. 2014

znak PZ SR

Prezidenti policajného zboru Slovenskej republiky, Českej republiky a Poľska dnes v priestoroch slovenského Centra bezpečnej jazdy – Driving Academy diskutovali o systéme dopravného vzdelávania záchranných a zásahových zložiek. Svoje skúsenosti zástupcom policajných zborov predstavili vzdelávacie centrá zo Slovenska a z Čiech.

„V kontexte Stratégie zvýšenia bezpečnosti cestnej premávky sme analyzovali štandardy dopravného výcviku v jednotlivých krajinách Európy. Situácia v našich troch krajinách je podobná a v systéme absentujú centrá, ktoré zabezpečujú ďalšie vzdelávanie vodičov,“ hovorí Milan Troška, riaditeľ oddelenia Bezpečnosti cestnej premávky Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR.

V Poľsku aj na Slovensku poskytuje dodatočný dopravný výcvik jedno centrum, v Čechách sú štyri. Pre porovnanie, v Rakúsku majú vodiči možnosť absolvovať doplnkový dopravný výcvik v takmer 30 centrách po celej krajine. „O efekte doplnkového vzdelávania vodičov dnes v Európe už takmer nikto nepochybuje. Táto prax sa stáva európskym štandardom,“ pripomína Milan Troška.    

„Dopravnému vzdelávaniu záchranných a zásahových zložiek chceme venovať vyššiu pozornosť. Príslušníci Policajného zboru čelia na cestách každodenne neštandardným situáciám, na ktoré sa musia náležite pripraviť. Z diskusií s kolegami vyplynulo, že podobná situácia je aj v Poľsku a Českej republike,“ hodnotí Tibor Gašpar, prezident Policajného zboru SR.

Centrá dopravného výcviku, na rozdiel od bežného vzdelávania v autoškole zabezpečujú prípravu vodičov na neštandardné situácie: vyhnutie sa prekážkam, nedotáčavý a pretáčavý šmyk, aquaplaning a pod. V kontexte vzdelávania záchranných a zásahových zložiek sú zručnosti získané v takýchto centrách potrebné pre správne plnenie úloh a nevyhnuté napríklad pre vodičov vozidiel s právom prednostnej jazdy. 

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

Staň sa kadetom - prečítaj si, ako na to

  • e-SLUŽBY MV SR
    Pri evidencii vozidiel môžete využívať aj elektronické služby