Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 2. december 2022, piatok
 

Počas sviatočných dušičkových dní policajti dohliadnu na poriadok a bezpečnosť

31. 10. 2019

dusicky-ilustrak

Policajti budú aj počas Sviatku všetkých svätých a Pamiatky zosnulých dohliadať na bezpečnosť v cestnej premávke, a to už od štvrtka 31. októbra, do pondelka 4. novembra 2019.  Tak ako každý rok a každé sviatky, zvyšuje sa počet účastníkov cestnej premávky. Polícia preto aj tento krát prijala opatrenia na zvýšenie bezpečnosti a plynulosti. Dopravní policajti budú podľa potreby riadiť a usmerňovať premávku na príjazdových cestách k cintorínom a na parkoviskách.

Dohľad zvýšia aj na frekventovaných križovatkách a hlavných cestných ťahoch. Počas minuloročných dušičiek (1.11. - 4.11.2018) došlo na cestách k 133 dopravným nehodám, pri ktorých zahynuli tri osoby, ťažko sa zranilo 16 osôb a 58 sa zranilo ľahko. Polícia preto apeluje na všetkých účastníkov cestnej premávky, aby dbali na zvýšenú opatrnosť, predvídavosť a ohľaduplnosť. Vodiči, aby rešpektovali práva chodcov a cyklistov, najmä na priechode pre chodcov a prispôsobili svoju jazdu poveternostným podmienkam.

Dušičky sú sviatky s nádhernou atmosférou, ani tá však zlodejov neodradí. Dávajte si preto na svoje veci pozor.

V týchto dňoch sa veľmi rýchlo stmieva a neosvetlený cyklista i chodec na ceste bez reflexných prvkov je veľkým rizikom. Použitie svetlého oblečenia a reflexných prvkov výrazne zvyšuje bezpečnosť. Za zníženej viditeľnosti by chodci a cyklisti mali mať neustále na pamäti, že ich musí byť dobre vidieť a k tomu stačí pomôcť len málom, reflexným prvkom.

V týchto dňoch budú posilnené aj hliadky poriadkovej polície, ktoré  budú strážiť verejný poriadok a posvietia si na zlodejov najmä v okolí cintorínov. Železniční policajti dohliadnu na cestujúcich vo vlakoch a na staniciach. Upozorňujeme však, že na svoje veci si treba dávať pozor vždy a všade. Ak spozorujete osoby, ktoré sa správajú podozrivo, upozornite na ne hliadky polície dohliadajúce na dopravu a bezpečnosť v blízkosti cintorínov. Prípadne kontaktujte políciu na známom telefónnom čísle 158.

Vaše osobné veci nenechávajte bez dozoru - zlodejom nie je nič sväté ani na cintorínoch

Prezídium Policajného zboru povoľuje dňa 1. novembra 2019 všeobecnú výnimku pre všetky nákladné vozidlá

Výnimka platí pre všetky nákladné vozidlá na diaľniciach, rýchlostných cestách, cestách I. triedy a na cestách pre medzinárodnú premávku, prichádzajúce na územie Slovenskej republiky zo susedných štátov, ktorých cieľ cesty (napríklad stanovište vozidla alebo miesto vykládky) je na území Slovenskej republiky. Ak si to však bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky vyžiada, policajti budú aj napriek tejto výnimke oprávnení zakázať vodičovi jazdu na nevyhnutne potrebný čas, alebo mu prikázať smer jazdy.

Odporúčania polície v skratke:

 • myslite na dostatočnú časovú rezervu, aby ste všetko stihli bez stresu,
 • pri jazde autom buďte opatrní a ohľaduplní, predvídajte,
 • v aute sa pripútajte a vyžadujte to aj od spolucestujúcich,
 • zviditeľnite sa reflexnými prvkami a farebným oblečením,
 • na cesty sa vydávajú i vodiči, ktorí jazdievajú zriedkavejšie, majú menej vodičských skúseností, alebo sú už vo vyššom veku. Zvýšte pozornosť pri vedení vozidla, prípadne zvážte či je nevyhnutná cesta na cintorín vlastným motorovým vozidlom,
 • ak sa chcete vyhnúť stresu pri parkovaní a na cintorín to nemáte ďaleko, vyberte sa naň pešo alebo verejnou dopravou;
 • riaďte sa pokynmi policajtov,
 • nedajte šancu zlodejom, nič si nenechávajte v aute či bez dozoru na cintoríne,
 • ak ste sa stali obeťou zlodejov, okamžite kontaktujte políciu.
 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

Staň sa kadetom - prečítaj si, ako na to

 • e-SLUŽBY MV SR
  Pri evidencii vozidiel môžete využívať aj elektronické služby