Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 25. september 2022, nedeľa
 

Mladistvých páchateľov najviac zaujíma majetková trestná činnosť

05. 11. 2012

znak PZ SR

Mladiství sa podieľajú na páchaní všetkých druhov kriminality. Najčastejšie páchajú majetkové trestné činy, potom násilnú a mravnostnú kriminalitu. Dopúšťajú sa však aj ekonomickej trestnej činnosti a ostatnej kriminality.

Páchateľ je za trestný čin zodpovedný od 14. roku veku. V prípade trestného činu sexuálneho zneužívania od 15. roku života. Od tohto veku do dospelosti hovoríme o mladistvom páchateľovi.

Od začiatku tohto roka do konca septembra mladiství spáchali 2.876 trestných činov. Najčastejšie sa dopustili majetkovej kriminality, až v 1.801 prípadoch. Išlo prevažne o krádeže a krádeže vlámaním, zväčša do rekreačných chát (102) a bytov (97). Zaujímali sa tiež o vlámania do reštaurácií alebo stánkov (57), ale aj do obchodov a výkladov (62).

Po majetkovej kriminalite mladiství páchali najviac násilnú trestnú činnosť. Takéhoto protiprávneho konania sa dopustili v 376 prípadoch. Išlo väčšinou o úmyselné ublíženie na zdraví (139) a lúpeže (119). Príkladom lúpežných prepadnutí sú aj posledné dva prípady z Košického kraja (z piatku 2.11.2012). V rukách polície skončil len 16 ročný Milan potom, ako mal na ulici prepadnúť 55 ročnú  Košičanku. Opakovane ju mal udrieť do tváre a utiecť s jej kabelkou. Polícia ho však vypátrala a teraz mu hrozí tri až osem rokov za mrežami. Dôchodcu nešetrili ani páchatelia lúpeže v Dobšinej. Piati mladiství vo veku 15 až 17 rokov čelia obvineniu za piatkový prepad 65 ročného seniora. Podľa zistení polície mali na autobusovej zastávke obeť obmedziť na osobnej slobode, zmocniť sa jeho osobných vecí a následne na neho fyzicky zaútočiť. Mladiství však tento rok nemali zábrany použiť násilie ani proti verejnému činiteľovi (5), policajta napadli v troch prípadoch. Násilnej trestnej činnosti s rasovým motívom alebo z extrémistických dôvodov sa mladiství dopustili v 12 prípadoch.

V oblasti mravnostnej kriminality spáchali mladiství 218 skutkov. Prevažne išlo o pohlavné zneužívanie (192) a o znásilnenie v šiestich prípadoch.

Mladiství páchali aj ostatnú kriminalitu, akou je výtržníctvo (102), či drogová trestná činnosť (78). Páchateľmi ekonomickej kriminality boli mladiství v 107 prípadoch. Najčastejšie sa chceli podvodným konaním obohatiť na úkor iných (13). Porušovali autorské práva (4), ochranu meny (4), alebo spreneverili zverené peňažné prostriedky (4).

Mladiství páchajú trestnú činnosť z rôznych dôvodov. Niekedy je to mládežnícka nerozvážnosť, inokedy zanedbaná výchova, alebo ich ovláda drogová závislosť. Nech už sú dôvody akékoľvek, rodičia by mali o svojich deťoch vedieť. Ako trávia voľný čas, s kým sa stretávajú, aké miesta navštevujú. Venujme preto mladistvým väčšiu pozornosť a predchádzajme tak páchaniu trestnej činnosti.
 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

Staň sa kadetom - prečítaj si, ako na to

  • e-SLUŽBY MV SR
    Pri evidencii vozidiel môžete využívať aj elektronické služby