Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Verejná správa

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 27. apríl 2024, sobota
 

Štátna moc, správa a samospráva

Nosnými fondmi Štátneho archívu v Bratislave sú písomnosti Bratislavskej župy I (1398 – 1922), Bratislavskej župy II (1923 – 1928) a Bratislavskej župy III (1940 – 1945), z ktorých najväčšiu a najstaršiu časť tvoria kongregačné písomnosti. Ďalšiu časť fondu predstavujú urbárske písomnosti (urbariáliá), ktoré vznikli v rámci tereziánskej reformy ako dôsledok sporov medzi zemepánmi a poddanými. Zaujímavé sú aj šľachtické písomnosti (nobilitáriá), z ktorých najviac pozornosti púta zbierka armálesov. Z obdobia 19. a 20. storočia sa zachovali rozsiahle písomnosti župana a podžupana, ktoré majú hospodársky, sociálny a kultúrny význam.

Verejnú správu po roku 1945 zabezpečovali národné výbory. Dokumenty pochádzajúce z činnosti národných výborov na území Bratislavského kraja sa nachádzajú vo fondoch Krajský národný výbor v Bratislave (1949 – 1960), Západoslovenský krajský národný výbor v Bratislave I (1960 – 1969) a Západoslovenský krajský národný výbor v Bratislave II (1971 – 1990). Medzi písomnosťami týchto archívnych súborov sa nachádzajú dokumenty z oblasti vnútorných vecí, miestneho hospodárstva, dopravy, sociálneho zabezpečenia, financií, obchodu, poľnohospodárstva, zdravotníctva, výstavby, vodného hospodárstva, kultúry, školstva či cirkevných záležitostí.

Dôležitým a často využívaným je aj fond Oblastné úradovne Osídľovacieho úradu v Dunajskej Strede, Galante a Šamoríne (1945 – 1948), v ktorom sa nachádzajú informácie o zoznamoch a majetkoch vysťahovaných alebo prisťahovaných obyvateľov slovensko-maďarského pohraničia, ktorí sa sťahovali po druhej svetovej vojne v rámci Dohody o výmene obyvateľstva medzi Československom a Maďarskom.

Fond Pracovná skupina pre pozemkovú reformu v Bratislave (1945 – 1949) obsahuje dokumenty týkajúce sa konfiškácie poľnohospodárskeho majetku triednych nepriateľov (osoby nemeckej či maďarskej národnosti a štátni zradcovia) a ich presun do rúk pracujúcej triedy (robotníkom, maloroľníkom, úradníkom, obciam či družstvám). Sú to predovšetkým žiadosti o prídel, rozhodnutia o prídele, výmery, polohopisné plány, popis prideleného konfiškátu a podobne.

Fond Daňová správa v Bratislave (1911) (1924 – 1949) (1960) patrí medzi najviac bádateľsky vyťažené fondy v Štátnom archíve v Bratislave. Je súčasťou širšieho celku týkajúceho sa rôznych typov daní prvej polovice 20. storočia v Bratislave. Fond obsahuje veľmi vzácne informácie o nehnuteľnostiach postavených alebo prestavaných, či zbúraných, počas prvej polovice 20. storočia v Bratislave. Často sa tu nachádzajú aj stavebné povolenia, inštrukcie pre staviteľa, projektová dokumentácia budov, povolenia na používanie stavby či kolaudačné rozhodnutia.

Štátna moc, správa a samospráva