Prejdi na hlavný obsah Prejdi na hlavnú ponuku

Európske záležitosti

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 10. máj 2021, pondelok
 

Núdzový stav kabinet predĺžil o 30 dní, zákaz vychádzania bude až po 21. hodine

27. 04. 2021

respirator-marec1-ilustr

Núdzový stav sa predĺži o ďalších 30 dní. Rozhodla o tom vláda na online rokovaní v pondelok 26. apríla 2021. Núdzový stav sa mal skončiť 28. apríla. Zákaz vychádzania sa zároveň od štvrtka 29. apríla posunie o hodinu, bude platiť po 21. hodine.

Epidemiologicky sa situácia od polovice februára kontinuálne zlepšuje, avšak Slovenská republika je stále na vysokých číslach a ľahko môže opätovne začať rásť, keď by rýchlo vznikol nápor na nemocnice a bolo by potrebné urýchlene zavádzať opatrenia,  a teda narýchlo prijímať núdzový stav.

Slovensko sa dostalo z čiernej fázy Covid-19 Automatu iba predminulý týždeň a aktuálna fáza národného semaforu je v druhom najakútnejšom stupni. Reprodukčné číslo predminulý týždeň (12. – 18. apríl) dosiahlo hodnotu 0.85 – 0.95, čo znamená denný pokles infekcii v populácii v ráde 2 %. Priestor na manévrovanie nie je veľký a pri ďalšom zvýšení mobility, alebo uvoľnení opatrení možno očakávať prekročenie kritickej hranice 1, za ktorou sa epidemický pokles skončí a nastane epidemický nárast.  

Ministerstvo zdravotníctva  poukázalo aj na situáciu v nemocniciach. Argumentuje, že ďalší vývoj pandémie nemožno spoľahlivo predpovedať aj vzhľadom na možnosti zavlečenia nových mutácii koronavírusu s rôznou rýchlosťou šírenia a rôznou smrtnosťou. Pripomenuli tiež naviazanosť núdzového stavu na viaceré opatrenia či už v oblasti zdravotníctva alebo hospodárskej mobilizácie.
 

Núdzový stav v pondelok odporučila aj pandemická komisia. Tá tiež považuje za vhodné ukončiť pravidelné testovanie v školách a nahradiť ho intervenčným testovaním v školských zariadeniach, okrem testovania v čiernych okresoch podľa COVID automatu.
      

V zmysle zákona o bezpečnosti štátu v čase vojny musí o predĺžení núdzového stavu ešte rozhodnúť parlament. Urobiť tak má do 20 dní od predĺženia.
     

 Vláda vyhlásila núdzový stav uznesením ešte 30. septembra minulého roka. Platil od 1. októbra na 45 dní. Následne ho kabinet viackrát predlžoval. Naposledy minulý mesiac, keď odsúhlasil jeho predĺženie na 40 dní s účinnosťou od 20. marca.

Zdroj: TASR, Úrad vlády SR

 
 

© 2021 Ministerstvo vnútra SR. Web dizajn a redakčný systém SwiftSite od spoločnosti ELET systems. Vyhlásenie o prístupnosti | Vyhlásenie o cookies (PDF, 398 kB)