Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Rómske komunity

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 5. december 2021, nedeľa
 

Participácia a verejné priestory

Verejné priestory časť 2

Na druhom podujatí, týkajúceho sa verejných priestorov, ktoré sa konalo 26.10.2021 predstavili Martina Hrozenská z mesta Nitry a Michaela Hajduková z Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska jeden z nástrojov, ako zbierať dáta vo verejnom priestore – Mystery shopping alebo reflexiu služieb „pre všetkých“ na príklade mesta Nitry (PDF, 2 MB).

Následne nám starostka obce Žabokreky, Zuzana Valocká prezentovala, čo všetko za pomoci dobrovoľníkov obce spravili s verejnými priestormi a ako jeden človek zasvieti plamienok záujmu aj v iných (PDF, 19 MB).

A ako zapojiť detí, aby nám tiež pomohli s tvorbou verejných priestorov (PDF, 7 MB) nám porozprával Ján Urban z občianskeho združenia Krásy terasy, ktorí pod názvom projektu Tvory mesta zapájali aj tých najmenších obyvateľov.

Z technických príčin sa k nám nemohol pripojiť zástupca mesta Lučenec, Ivan Siláči, aby doplnil predchádzajúceho rečníka o ich dobrom príklade z praxe a zapájaní mladých ľudí do tvorby verejných priestorov. Ale aj napriek tomu nám poskytol prezentácie pre účastníkov podujatia, aby mohli čerpať dobre námety a aplikovať ich aj v ďalších samosprávach.

Podujatie moderovala Dominika Bellová z ÚSV ROS a v reálnom čase sa prostredníctvom platforiem ZOOM a YouTube pripojilo cez 25 divákov.

Verejné priestory časť. 1

Dňa 12. októbra 2021 sme sa venovali prvej z dvoch časti venovaných verejným priestorom. Ako prvý sa predstavil Roman Žitňanský, riaditeľ sekcie, architekt – urbanista z Metropolitného inštitútu v Bratislave s prezentáciou Manuálu verejných priestorov mesta Bratislava (PDF, 37 MB).

Dobrý príklad zo slovenskej praxe nám porozprávala Erika Jankajová, vedúca oddelenia strategického rozvoja v meste Snina. Svojou prezentáciou nám priblížila ako tvorili mestský park spolu s občanmi (PDF, 13 MB).

V poslednej časti nášho podujatia sa predstavil zástupca z dobrého príkladu zo zahraničia – David Zajíček, vedúci oddelenia verejného priestoru v Kancelárii architekta mesta Brno, ktorý nám priblížil Princípy verejných priestorov a ako zapojiť občanov mesta.

Na podujatie, ktoré moderovala Dominika Bellová z ÚSV ROS, sa v reálnom čase prostredníctvom platforiem ZOOM a YouTube pripojilo cez 50 divákov.