Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Rómske komunity

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 27. apríl 2024, sobota
 

Z denníkov - Júl 2023

31. 07. 2023

Poda 2 – koordinátori participácie

Workshop s koordinátorkami participácie 

18.7. a 19.7.2023 sa konal v poradí už piaty workshop krajských koordinátoriek participácie z Banskobystrického, Košického, Nitrianskeho, Prešovského a Žilinského samosprávneho kraja. Tentokrát sme sa všetci stretli na Úrade Košického samosprávneho kraja. Témy workshopu boli rôznorodé. Diskutovalo sa o vnútroinštitucionálnej spolupráci, katalógu príkladov dobrej praxe participatívnych procesov, augustovej konferencii PARTI PARTY, alebo pláne participatívnych procesov na rok 2024. Workshop v spolupráci s nami viedli odborní garanti z Participation Factory.  

Tour de regióny 2 - pracovné stretnutia s vedeniami úradov VÚC

V mesiaci júl sme absolvovali pracovné stretnutia s riaditeľmi úradov a vedúcimi pracovníkmi troch samosprávnych krajov. Témou bola optimalizácia riadenia participatívnych procesov na jednotlivých úradoch a plán práce koordinátoriek participácie na rok 2024. Stretnutia sa konali 17.7. na úrade Prešovského samosprávneho kraja, 19.7. na úrade Košického samosprávneho kraja a 20.7. na úrade Žilinského samosprávneho kraja. 

Pracovné stretnutia (komunita praxe) s koordinátormi participácie v jednotlivých zapojených samosprávnych krajoch sa v mesiaci júl uskutočnili v nasledujúcich termínoch:

  • 04.07.2023 Komunita praxe: Princípy a pravidlá zapájania verejnosti do tvorby verejných politík a konferencia NP PARTI

  • 11.07.2023 Komunita praxe: Katalóg dobrej praxe a odborné konferencie

  • 25.07.2023 Komunita praxe: Prípravana konferenciu PARTI PARTY a prezentácia participatínych procesov - BBSK a NSK

Služby vo verejnom záujme

Proces prípravy Príručky spolupráce verejnej správy a mimovládnych neziskových organizácií je už v plnom prúde. Jej vznik podnietili nielen odporúčania zo záverečnej analýzy poskytovania všeobecne prospešných služieb verejnou správou a mimovládnymi neziskovými organizáciami, ktorá bola vypracovaná v spolupráci s Ústavom verejnej politiky FSEV UK, ale aj postrehy od účastníkov fókusových skupín a okrúhlych stolov. Participanti častokrát uvádzali istú mieru neporozumenia a nepochopenia medzi svetom štátnych úradníkov na jednej strane a na strane druhej mimovládnymi neziskovými organizáciami. Tak isto aj neznalosť iných mechanizmov spolupráce ako sú bežne zaužívané. Príručka sa bude venovať nielen ozrejmeniu, prečo a kedy je vhodná spolupráca medzi štátom a MNO, aké sú špecifiká spomínaných subjektov, ale aj aké nástroje je možné využívať pri spolupráci, či už finančné alebo nefinančné.

Index participácie

Mesiac júl priniesol pilotné testovanie Indexu participácie na príklade Ministerstva kultúry SR. Z Inštitútu kultúrnej politiky MK SR sme dostali podnety na skvalitnenie troch indikátorov a niekoľko praktických podnetov - najmä údaj o tom, koľko trvá index vyplniť.

Príjemným prekvapením bola pozvánka od našich kolegov z OECD prezentovať Index participácie pri príležitosti začiatku implementácie odporúčaní z Prieskumu otvoreného vládnutia v Rumunsku. Ako sa ukázalo, Rumunsko vo svojej snahe upevniť princípy otvoreného vládnutia zvažuje vývoj vlastného indexu, a Slovensko patrí medzi lídrov v tejto oblasti medzi krajinami OECD.

S expertmi z OECD sme sa stretli aj na druhom metodologickom workshope pre tvorbu Indexu participácie. Tentoraz sme s medzinárodnou komunitou expertov diskutovali o spôsoboch ako správne nastavovať váhy pre hodnotenia indexov a princípoch na dátach založených hodnotení.

 

Dôležité odkazy

[DoleziteOdkazy]

Dôležité oznamy

[DoleziteOznamy]