Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Rómske komunity

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 21. máj 2024, utorok
 

Z denníkov - December 2020

16. 12. 2020

Fokusová skupina k vzdelávaniu USV ROS „Samospráva samospráve“

Dňa 2.12.2020 sa uskutočnilo online stretnutie fokusovej skupiny, ktorú pripravuje NP PARTI v rámci vzdelávania pre samosprávy. Cieľom stretnutia bolo ponúknuť spoluprácu vo vzdelávaní a nastaviť cyklus pravidelných online školení na základe skúseností a odporúčaní zástupcov samosprávy tak, aby bol zaujímavý, zmysluplný a užitočný pre odborných zamestnancov i volených predstaviteľov územnej samosprávy. Pravidelné on-line vzdelávania, zamerané na praktickú distribúciu poznatkov z NP PARTI s dôrazom na pilotné projekty, ako aj doplnkové vzdelávanie zamerané na praktické poznatky, procesy a metódy potrebné pre zavádzanie participatívnych procesov sa začnú uskutočňovať od februára 2021. Úvodné – nulté podujatie bude realizované formou diskusie s kľúčovými predstaviteľmi samosprávy, ktorí prejavili záujem byť partnermi projektu.

Fokusovej skupiny sa zúčastnili: Ľubomíra Borošová (riaditeľka RVC Košice), Dušam Verčimak (riaditeľ RVC Prešov), Denisa Bartošová (prezidentka Asociácie prednostov úradov miestnej samosprávy SR), Eva Balážová (prezidentka Asociácie komunálnych ekonómov SR), Daniela Baťová (projektová manažérka NP ZMOS Modernizácia miestnej územnej samosprávy) a za ÚSV ROS - Barbara Gindlová, Silvia Ďurechová, Dominika Halienová, Jana Gažurová a Lenka Macková.

Pripravujeme pilotný model prípravy koordinátorov participácie

Cieľom úradu je poskytnúť prístup k vzdelávaniu a informáciám o riadenej participatívnej tvorbe verejných politík, čo najširšej skupine predstaviteľov verejnej správy. V mesiaci december 2020 navrhujeme flexibilný model, ktorý sa zameriava na tých, ktorí sa ocitnú v pozícii koordinátora participácie a sú poverení plánovaním a riadením participatívneho procesu verejných politík v previazaní na potreby troch ekosystémov verejnej správy:

  • Ústredné orgány štátnej správy,
  • Regionálna územná samospráva,
  • Miestna územná samospráva.

Kládli sme si otázky a hľadali odpovede, ktoré vysvetľujú rozdiel medzi občianskou a stakeholderskou participáciou (participácia zainteresovaných, záujmových skupín), sprístupnia konkrétne príklady z praxe - participácia iniciovaná zhora, participácia iniciovaná zdola. Prečo je potrebné vedieť odpovedať na otázku: „Prečo zapájate verejnosť?, či môže participácia fungovať ako nástroj zmeny a kultúry vládnutia, prípadne ako nástroj legitimizácie rozhodnutí vlády a verejných autorít? Výsledkom cyklu pracovných stretnutí sú návrhy a štruktúra obsahového zamerania formátov pre jednotlivé cieľové skupiny zamestnancov.

 

Dôležité odkazy

[DoleziteOdkazy]

Dôležité oznamy

[DoleziteOznamy]