Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Schengen

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 18. apríl 2024, štvrtok
 

Štyri roky bez hraničnej kontroly

22. 12. 2011

Schengen

21. decembra oslávila Slovenská republika štvrté výročie vstupu do Schengenského priestoru. Tento významný krok priniesol pre našich občanov najmä výhodu voľného cestovania do zmluvných štátov Európskej únie bez toho, aby museli prejsť hraničnou kontrolou. Túto výhodu pociťujú najmä tí, ktorí denne cestujú v rámci členských krajín za prácou.

Dňom nášho vstupu boli na vnútorných hraniciach Schengenského priestoru SR so susednými štátmi zrušené oddelenia hraničnej kontroly. Rovnako boli odstránené aj fyzické prekážky (objekty, bunky, rampy, nadchody) na bývalých hraničných priechodoch so susednými štátmi, okrem Ukrajiny. V rámci modernizácie a prispôsobovania sa troch slovenských medzinárodných letísk (Bratislava, Poprad, Košice) schengenským štandardom bola v roku 2008 dokončená aj nová príletová hala na letisku Poprad-Tatry. O dva roky neskôr bola dokončená prvá fáza nového odletového terminálu na Letisku M.R. Štefánika Bratislava, čím sa zabezpečí oddelenie tokov cestujúcich schengenských letov od tokov cestujúcich neschengenských letov.

Ďalším významným prínosom je, že od 1. januára 2008 polícia vydáva cestovné doklady s jedným biometrickým prvkom (tvárové zobrazenie). Cestovné doklady s druhým biometrickým údajom (odtlačky prstov) sme začali vydávať o rok neskôr. Vďaka členstvu v Schengene sa na Slovensku môžeme cítiť bezpečnejšie. Na základe záznamov vytvorených v Schengenskom informačnom systéme bolo pre účely zadržania vypátraných na území SR 309 osôb. Z tohto počtu bolo do zahraničia odovzdaných 199 osôb. Naopak, v zahraničí bolo vypátraných a následne odovzdaných do SR na trestné stíhanie alebo výkon trestu 595 hľadaných osôb.

S našim členstvom je spojených aj niekoľko rizík, najmä v súvislosti s otvorením hraníc. Prvý zástupca riaditeľa Úradu hraničnej a cudzineckej polície plk. Mgr. Róbert Gucký: „Toto riziko súvisí s nelegálnou migráciou v rámci EÚ, hlavne zo strany štátnych príslušníkov tretích krajín, ktorí ak sa nelegálnym spôsobom dostanú cez vonkajšie hranice EÚ, potom migrujú do všetkých členských štátov EÚ.“ Je preto nevyhnutné zo strany členských štátov prijímať súbor opatrení zameraných na oblasť policajnej spolupráce. Tá sa má týkať najmä kontrol osôb vo vnútrozemí členských štátov tak, ako to upravuje schengenský vykonávací dohovor. Ide o tzv. kompenzačné opatrenia, ktoré súvisia so zrušením kontrol na vnútorných hraníc členských štátov EU v prípade vstupu do Schengenu.

 

Dôležité odkazy

[DoleziteOdkazy]

Dôležité oznamy