Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Schengen

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 25. január 2022, utorok
 

Minister vnútra Daniel Lipšic v Bruseli aj o vízach pre krajiny Balkánu

24. 02. 2011

Rada Európy - logo

Minister vnútra Daniel Lipšic sa 24. februára 2011 zúčastnil na rokovanií Rady ministrov vnútra a spravodlivosti  v Bruseli. Na programe rokovania Rady ministrov vnútra a spravodlivosti bolo  19 bodov, z toho 13 je v pôsobnosti rezortu vnútra. 

Ministri vnútra a spravodlivosti členských štátov únie hodnotili liberalizáciu vízového režimu pre krajiny západného Balkánu. Občania Albánska a Bosny a Hercegoviny nepotrebujú od minulého roka víza na vstup do Európskej únie. Slovenská republika však podporila návrh na zavedenie monitorovacieho mechanizmu. Na základe neho by únia mohla týmto krajinám opätovne zaviesť víza, ak by neplnili jej kritériá. Podľa Slovenska hrozí pri liberalizácii vízového režimu najmä migračné riziko a riziko obchodu s drogami.

Témou rokovania ministrov bolo aj rozšírenie schengenského priestoru o ďalšie dve krajiny: Bulharsko a Rumunsko. Slovensko podporuje ich vstup len pod podmienkou splnenia všetkých technických kritérií. Nechceme podmieňovať vstup týchto krajín do Schengenu inými kritériami ako tými, ktoré súvisia len so Schengenom.

Ministri vnútra a spravodlivosti rokovali aj o azyle a postavení utečencov. Témou spoločných diskusií bude aj preskúmanie vykonania dohody medzi úniou a Spojenými štátmi americkými o programe na sledovanie financovania terorizmu. Diskutovalo sa aj o smernici o používaní údajov z osobného záznamu o cestujúcom na predchádzanie teroristickým útokom.

 

 

 

 

 

Dôležité odkazy

[DoleziteOdkazy]

Dôležité oznamy