Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 29. marec 2024, piatok
 

Zlodeji hľadajú cestu najmenšieho odporu

Oplatí sa zopakovať hlavné zásady, ako predísť následkom zlodejských návštev:

  • Pred odchodom zo svojho príbytku starostlivo zamykajte dvere a zatvárajte okná. Nezabúdajte ani na podkrovie, poschodie, malé strešné okná a pivničné okná. Zlodej je schopný dostať sa dovnútra každým otvorom väčším ako ľudská hlava. Najmä počas dovolenkovej sezóny veľa ľudí na dlhší čas opúšťa svoje príbytky.
  • Zabezpečte si kvalitný bezpečnostný zámok v kombinácii s ďalšími zabezpečovacími prostriedkami, napr. bezpečnostné závory, bezpečnostné retiazky, výplne dverí zabezpečte proti roztiahnutiu poistky dverových závesov, dvere spevnite oplechovaním.
  • V prípade, že bývate na prízemí, nainštalovanie okrasných mreží a bezpečnostnej fólie na okná, balkóny a loggie spolu so spoľahlivým zatváraním okien zvýšia bezpečnosť vášho bývania.
  • Nikdy nenechávajte kľúče na tzv. dohovorených miestach (pod rohožkou, v kvetináči atď.) Sú to prvé miesta, kde zlodeji hľadajú. Nie je vylúčené, že vaše zvyky pozorujú z diaľky už dlhší čas. Ak v období vašej neprítomnosti zveríte niekomu kľúče od svojho príbytku, dôkladne zvážte, či je to osoba spoľahlivá a dôveryhodná.
  • Neuschovávajte väčšie finančné obnosy doma, bezpečnejšie budú uložené v banke.
  • Cennosti, hlavne šperky, cenné zbierky a pod. môžete uschovať počas vašej dlhodobejšej neprítomnosti v prenajatom trezore banky.
  • Doklady od drahého priemyselného i spotrebného tovaru si dobre uschovajte. Vyznačené výrobné číslo na doklade umožní polícii pátrať po vašom odcudzenom majetku, po páchateľovi krádeže, vec identifikovať a vrátiť ju späť do vášho vlastníctva.
  • Počas dlhodobejšej neprítomnosti požiadajte príbuzných, dôveryhodných známych alebo susedov, aby vám pravidelne vyberali poštovú schránku a občas skontrolovali neporušenosť bytu, domu, alebo aj chaty.
  • Nezaťahujte okná roletami – dávate tým na vedomie, že nie ste doma.
  • Mať dobré vzťahy so susedmi je jedným z najlepších spôsobov, ako zabezpečiť svoje obydlie. Požiadajte ich, aby venovali pozornosť okoliu vášho domu, bytu, prípadne si všímali pohyb neznámych podozrivých osôb.
  • Dbajte na dobrú viditeľnosť vstupu do obydlia. Zlodeji uprednostňujú prístup maskovaný kríkmi či stromami, pretože sa cítia byť dobre krytí.
  • V súčasnosti je viac než vhodné mať nehnuteľnosť poistenú. Dnes už môžete využiť služby rôznych poisťovní a vybrať si najvýhodnejšiu ponuku poistenia vášho majetku.
  • Ak ste doma, využívajte osvedčené "kukátko". Pohľad doňho vám umožní premyslieť si, či zvoniacemu otvoríte. Aj v tomto smere je na našom trhu dostatočný výber priezorov, ktoré vám umožnia vidieť celý vonkajší priestor (tzv. panoramatické priezory). V žiadnom prípade nedôverujte neznámym ľuďom, neotvárajte dvere a nevpúšťajte do bytu či domu osoby, ktoré nepoznáte. Predídete tak mnohým nepríjemným a mnohokrát nebezpečným situáciám. Naučte tejto zásade aj svoje deti, pripomínajte to i starým rodičom. Najmä občania-dôchodcovia sú častým terčom falošných elektrikárov, plynárov, opravárov, kontrolórov či zástupcov poisťovní. Je potrebné si ich vždy preveriť a trvať na tom, aby vám preukázali, že skutočne zastupujú danú spoločnosť. Prípadne zavolajte na úrad alebo inštitúciu, na ktorú sa pracovník odvoláva. V prípade akýchkoľvek pochybností trvajte na tom, že o ponúkanú službu nestojíte.
  • Vyplatenie preplatkov alebo nedoplatkov si spoločnosti účtujú prostredníctvom pošty či banky, alebo vo svojich obchodných kanceláriách.
  • Nedajte sa nachytať na nič, čo znie až príliš dobre – vysoké zisky za vložené peniaze, "výhodné" kúpy, fantastické dovolenky s ubytovaním zadarmo, zázračné lieky, zásielkové služby s P.O.boxami a iné, podľa schémy "nízky risk – vysoký zisk".
  • Nedovoľte nikomu, aby vás nútil niečo podpísať. Dohodu o poistení, dohodu o kúpe či predaji hnuteľného a nehnuteľného majetku a pod. Závažné rozhodnutia o vašom majetku konzultujte s právnikom, nechajte si poradiť od vierohodných osôb.
  • Dôležité telefónne čísla (polícia, lekár, hasiči, blízki, susedia a pod.) si uložte viditeľne blízko telefónu, aby ste v prípade potreby mohli čo najrýchlejšie privolať pomoc.