Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Európske záležitosti

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 20. apríl 2024, sobota
 

Z medzinárodného kongresu „112 Rescue Forum“ v Žiline

24. 11. 2009

112 Rescue Forum - logo kongresu

V dňoch 19. a 20. novembra 2009  sa v Žiline stretli záchranári a odborníci na integrovaný záchranný systém z dvanástich európskych krajín. Na medzinárodnom kongrese „112 Rescue Forum“ tak otvorili diskusiu na tému skvalitnenie záchrannej služby pre človeka v tiesni.


Nosnými témami medzinárodnej časti kongresu boli rozvojové projekty v integrovanom záchrannom systéme, ako je napr. často spomínaný systém eCall. Ide o „čiernu skrinku“, ktorá by mala v prípade závažnej dopravnej nehody vyslať automatický signál na koordinačné stredisko integrovaného záchranného systému, teda na centrum linky 112. Na Slovensku by mal byť spustený pilotný projekt e-Call v roku 2011.
Ďalej sa spomínali technické novinky, ktoré by mali zlepšiť dostupnosť a kvalitu služby linky 112. Išlo napr. vizuálny prenos dát pri poskytovaní prvej pomoci, ktorý je výhodou najmä v situáciách, kedy človek v tiesni nie je schopný komunikovať s operátorom. Cez kamerový systém zabudovaný či už v mobilných telefónoch alebo iných zariadeniach by sa takto mohol preniesť obraz z miesta udalosti až na centrum linky 112. Túto možnosť ocenili najmä sluchovo postihnutí účastníci kongresu, ktorí sa podelili o svoje ťažkosti s privolaním pomoci v tiesni, keďže sú v núdzi doslova odkázaní na pomoc druhých. Alternatívou alebo doplnkom k tejto službe môže byť zasielanie „live“ núdzových textových správ pre sluchovo postihnutých, ktoré bolo tiež jednou z tém. V praxi toto riešenie znamená, že správa sa zobrazuje už pri písaní, nie až po odoslaní. V situáciách, kedy každá sekunda zaváži, môže toto riešenie pomôcť zachrániť ľudský život. Sluchovo postihnutí účastníci kongresu boli z organizácie Myslím – rozvoj myslenia nielen pre sluchovo postihnutých  a zo združenia EFFETA. Celý prvý deň kongresu bol pre nich tlmočený do posunkovej reči.

Druhý deň bol fórom slovenských zložiek integrovaného záchranného systému o súčasnom stave, ako aj o projekte jeho modernizácie, čo má byť úlohou splnomocnenca vlády pre integrovaný záchranný systém, Jozefa Bučeka. Cieľom tejto časti bolo zamerať sa na miesta, ktoré by mohli prispieť k rýchlejšej a efektívnejšej komunikácii a koordinácii záchranných zložiek na mieste udalosti. Diskutovalo sa tak organizácii, legislatíve i technickom zabezpečení celého systému.Zapojte sa aj Vy do Národného kola európskej súťaže "112 Awards" Zarezonovala potreba venovať viac pozornosti operátorom, ich príprave a ďalšiemu vzdelávaniu, a to nielen pokiaľ ide o tzv. „tvrdé“ zručnosti, ale aj z hľadiska psychologického prístupu k volajúcim. Sú prvým kontaktným bodom pre občanov volajúcich na linku 112, a preto je veľmi dôležité, aby vedeli nielen pohotovo, ale aj pokojne reagovať na každý prichádzajúci hovor.

Na podujatí sa zúčastnila aj europoslankyňa a ambasádorka pre slovenskú 112-tku v Európskom parlamente Monika Flašíková – Beňová, ktorá vyhlásila súťaž „112 Awards“ o výnimočné aktivity v integrovanom záchrannom systéme, či už ide o záchranárske činy alebo o nové projekty pre zlepšenie 112-tky. 

Kongres otvorili svojimi príhovormi minister zdravotníctva Richard Raši, štátny tajomník MV SR a splnomocnenec vlády pre integrovaný záchranný systém Jozef Buček a predseda žilinského VÚC Juraj Blanár. Ministerstvo vnútra prevzalo nad kongresom záštitu už druhý rok, tento rok bolo navyše spoluorganizátorom a zabezpečilo veľkú časť prednášajúcich, medzi ktorými bol napr. viceprezident Policajného zboru Stanislav Jankovič, prezident Hasičského a záchranného zboru Alexander Nejedlý, či riaditeľ Horskej záchrannej služby Jozef Janiga.