Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 19. apríl 2024, piatok
 

Povedz nie sexuálnemu vydieraniu na internete!

24. 07. 2017

logo_EUROPOL

Počas prázdnin trávia deti viac času na internete. Na sociálnych sieťach zdieľajú svoje fotografie, videá, informácie zo súkromia. Spoznávajú nových ľudí a pridávajú si ich medzi priateľov. Sú však priatelia skutočne tí, za ktorých sa vydávajú? A chcú byť naozaj len priatelia? 

Internet je priestor poskytujúci anonymitu. Za nikom (prezývkou alebo menom) na sociálnej sieti sa môže skrývať niekto iný, ako na fotografii. Ani ďalšie údaje v profile nemusia byť skutočné. Možno si takýto užívateľ chráni len svoje súkromie. Na čo však chceme upozorniť je prípad, kedy sa niekto vydáva za iného z dôvodu protiprávneho konania. 

Čoraz častejšie sa kolegovia v zahraničí stretávajú s prípadmi sexuálneho vydierania detí na nete. Páchatelia od obetí vylákajú intímne fotografie alebo videá a žiadajú stále ďalšie a ďalšie alebo chcú peniaze za to, že ich nezverejnia. Ak obeť ďalšiu fotografiu alebo video nepošle, prípadne nezaplatí, páchatelia sa obetiam vyhrážajú, že ich pošlú priateľom alebo spolužiakom. 

EUROPOL na tento fenomén reaguje kampaňou „SAY NO!“, do ktorej sa zapojila aj slovenská polícia. Steven Wilson, vedúci Európskeho strediska pre boj proti počítačovej kriminalite Europolu: „Deti stále viac a viac využívajú online prostredie na komunikáciu a na vytváranie medziľudských vzťahov. Toto by malo byť považované za prirodzenú súčasť ich rozvoja. Je však našou kolektívnou zodpovednosťou vzdelávať ich o hrozbách, na ktoré môžu v online prostredí natrafiť a samozrejme ich chrániť, aby aj online prostredie bolo pre ne čo najbezpečnejšie. Ak sa v tomto online prostredí stane niečo nezákonné, mali by sme poskytnúť jasné a účinné mechanizmy nahlasovania a podpory, aby pochopili, na koho sa v takej situácii možno obrátiť.“

Odporúčania polície preto znejú: 

•   nikdy nikomu neplať a nehanbi sa všetko oznámiť polícii,

•   ak si už odoslal svoje intímne fotky, neposielaj ich viac a za nič neplať,

•   vždy požiadaj o pomoc, nie si sám,

•   uchovaj všetky dôkazy o takejto komunikácii, nič nevymaž,

•   zastav komunikáciu s vydieračom a zablokuj si ho,

•   všetko oznam polícii. 

V nasledovnom videu ponúkame príbeh o tom, čo sa môže stať, keď dvaja mladí ľudia netušia, že za nich s druhou stranou komunikuje niekto tretí, až kým ich nezačne vydierať... 

https://youtu.be/2TkuuHnQE_U 

Video od jeho zverejnenia na oficiálnej facebookovej stránke polície sa za šesť dní dostalo k takmer milión návštevníkom (928.670) z ktorých si ho 443.844 spustilo a 15.600 na neho reagovalo, komentovalo ho alebo zdieľa ďalej: 

https://www.facebook.com/policiaslovakia/videos/1656013987762150/