Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 23. apríl 2024, utorok
 

Najväčšia celosvetová akcia proti falošným liečivám

23. 05. 2014

znak PZ SR

Počas uplynulých dní (od 13. do 20. mája 2014) prebehla v 111 krajinách sveta razia proti falošným liečivám. Do medzinárodnej operácie pod názvom Pangea VII sa zapojila aj slovenská polícia.

Na akcii zameranej na zločinecké siete, podieľajúce sa na predaji falošných liečiv prostredníctvom nelegálnych internetových lekární sa na celom svete zúčastnilo takmer 200 orgánov presadzujúcich právo. Svoju časť práce vykonala aj Národná kriminálna agentúra. Tímu Pangea v Interpole v Lyone poskytla relevantné informácie až o 19 internetových stránkach, prevádzkovaných slovenskými subjektmi na území Slovenskej republiky.

Okrem toho Národná kriminálna agentúra eviduje aj jeden závažný skutok takzvanej „farmaceutickej kriminality“. V rámci jednej z protidrogových akcií počas domovej prehliadky v Bratislave policajti národnej kriminálnej agentúry odhalili niekoľko tisíc balení neregistrovaných liekov. Išlo najmä o anabolické steroidy, liekov určených na liečbu erektilnej disfunkcie a kardiovaskulárnych chorôb. Prípadom sa v súčinnosti s Interpolom a zahraničných orgánov zaoberá vyšetrovateľ okresného riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave I..

Výsledkom akcie je v rámci celého sveta 1.235 začatých vyšetrovaní, pozastavenie viac ako 19-tisíc inzerátov (reklám) na nelegálne liečivá, ktoré boli zverejnené prostredníctvom sociálnych mediálnych platforiem a zrušenie 10.600 webových stránok. Okrem zásahov, na základe ktorých boli identifikované a rozložené tri nezákonné laboratóriá v Kolumbii, bola operácia zameraná aj na nečestných registrátorov domén, elektronické platobné systémy a doručovacie služby.

Popri zásahoch na adresy nelegálnych farmaceutických internetových stránok počas medzinárodného akčného týždňa (od 13. do 20. mája 2014), colné a kontrolné orgány skontrolovali približne 543-tisíc balíčkov, z ktorých bolo takmer 20-tisíc zadržaných.

Operáciu koordinoval Interpol spoločne so Svetovou colnou organizáciou (WCO),  Stálym fórom pre medzinárodnú farmaceutickú kriminalitu (PFIPC), riaditeľmi lekárenských kontrolných agentúr pracovnej skupiny zástupcov orgánov presadzujúcich právo (WGEO), Inštitútom pre farmaceutickú bezpečnosť (PSI) a Europolom, s podporou Centra pre bezpečnosť internetových lekární (CSIP) a spoločností zo súkromného sektora vrátane Microsoftu, G2, Visa, Mastercard, American Express, PayPal a LegitScript.

Medzi falošnými a nelegálnymi liečivami zachytenými počas operácie boli okrem liečiv na erektilnú dysfunkciu, na kardiovaskulárne choroby a anabolických steroidov aj anorexianty (zoštíhľovače), hypnotiká a sedatíva, analgetiká, antidepresíva, rastové hormóny, diuretiká a antidiabetiká.

Počas operácie Generálny sekretariát Interpolu v Lyone pôsobil ako centrum pre výmenu informácií. Z tejto základne Styčný úrad pre regionálne spravodajstvo Svetovej colnej organizácie koordinoval aktivity medzi zúčastnenými colnými správami prostredníctvom CENcommu a tímu Pangea. Mobilný úrad Europolu vykonával krížové kontroly.

Slovenská republika aktivity Generálneho sekretariátu Interpolu v Lyone v podobe „spoločných akčných dní“, víta. Spojenie síl a prostriedkov členských krajín Interpolu je pri potláčaní kriminality mimoriadne efektívne. Zvlášť účinné je pri trestných činoch páchaných organizovanými zločineckými skupinami, neraz presahujúcich národné hranice.

Zúčastnené krajiny operácie:

 Albánsko, Angola, Argentína, Arménsko, Austrália, Azerbajdžan, Bahamy, Bielorusko, Belgicko, Benin, Bután, Bolívia, Bosna & Hercegovina, Bulharsko, Burkina Faso, Cyprus, Česká republika, Čierna Hora, Čile, Čína, Dánsko, Demokratická republika Kongo, Džibuti, El Salvador, Estónsko, Filipíny, Fínsko, Francúzsko, Gambia, Gruzínsko, Grécko, Guyana, Holandsko, Honduras, Chorvátsko, Hongkong, Island, India, Indonézia, Irán, Irak, Írsko, Izrael, Japonsko, Jordánsko, Kamerun, Kanada, Kapverdské ostrovy, Kazachstan, Keňa, Kolumbia, Kostarika, JAR, Južná Kórea, Kirgizsko, Lotyšsko, Libanon, Lichtenštajnsko, Litva, Malawi, Malajzia, Malta, Maroko, Maurícius, Mexiko, Mongolsko, Namíbia, Nemecko, Nový Zéland, Nikaragua, Írsko, Maďarsko, Nórsko, Pakistan, Paraguaj, Peru, Pobrežie Slonoviny, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Rumunsko, Ruská federácia, Rwanda, Samoa, San Marino, Saudská Arábia, Senegal, Srbsko, Seychely, Singapur, Slovenská republika, Slovinsko, SAE, Spojené štáty americké, Spojené kráľovstvo, Srí Lanka, Svazijsko, Španielsko, Švajčiarsko, Švédsko, Tadžikistan, Taliansko, Thajsko, Tunis, Turecko, Uganda, Ukrajina, Uruguaj, Uzbekistan, Venezuela, Vietnam, Zambia, Zimbabwe.