Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 28. marec 2024, štvrtok
 

Záchranárske moduly musia byť dostupné všetkým Európanom

26. 10. 2016

eu-civil-protection-ilustr

Európska únia investuje miliardy eur do záchranárskych modulov národných štátov. V prípade prírodnej katastrofy alebo krízy však členské štáty v tomto smere medzi sebou spolupracujú na minimálnej úrovni.

Vyhlásil to podpredseda vlády a minister vnútra Robert Kaliňák počas 13. ministerského  zasadnutia Európskej a stredomorskej dohody o významných rizikách, ktoré sa konalo 26. októbra 2016 v Lisabone.

Konferencia bola venovaná humanitárnym katastrofám ako sú  migračná kríza alebo prírodné neštastia /povodne, zosuvy pôdy, veľké lesné požiare či zemetrasenia/ a potrebe lepšej spolupráce medzi členskými krajinami. Minister vnútra Robert  Kaliňák sa na nej zúčastnil v rámci predsedníctva Slovenska v Rade Európskej únie.  Výmena záchranárskych modulov je jednou z priorít Ministerstva vnútra v rámci slovenského predsedníctva.

V Európe už od roku 2001 máme  tzv. EU Civil Protection Mechanism, ktorý funguje na DG ECHO a poskytuje okamžitú, ale krátkodobú pomoc  pri katastrofách či už v rámci alebo mimo EÚ. Na druhej strane teraz diskutujeme o pojme flexibilná solidarita. Súčasná migračná kríza so sebou priniesla humanitárnu katastrofu a niekedy jej efektívne čeliť nedokážeme.  Som presvedčený, že je na mieste otvoriť diskusiu o rozšírení existujúceho európskeho mechanizmu civilnej ochrany o spôsobilosť poskytovať strednodobú a dlhodobú pomoc pri prírodných katastrofách a poskytovanie humanitárnej pomoci napríklad pri migračnej kríze na potrebných miestach,"  povedal minister vnútra R. Kaliňák.

Slovensko buduje niekoľko národných záchranárskych modulov.

  • Modul HCP (High  Capacity Pumping) už funguje -  ide o veľkokapacitné čerpadlá s kompletnou logistikou určené na veľké povodne.
  • Modul GFFM (Ground Forest Fighting Module)  je určený na boj s lesnými požiarmi v najnáročnejšom teréne využívaním špeciálnej techniky.
  • Prebieha aj tvorba modulu AFFM (Aerial Fire Fighting Module) na boj s lesnými požiarmi leteckou technikou.
  • Začali sme s projektom MUSAR (Medium Urban Search & Rescue Module) určeným na vyhľadávanie osôb v sutinách napríklad po zosuvoch pôdy a zemetraseniach, ako sme mohli vidieť tento rok v Taliansku.
  • V nadväznosti na tento modul chce Slovensko vybudovať aj modul ETS (Emergency Temoporary Shelters) určený na núdzové ubytovanie osôb postihnutých prírodnými katastrofami alebo v prípade nezvládnuteľnej migračnej vlny.

Moduly sú schopné fungovať týždeň 24-hodín denne bez akejkoľvek podpory v mieste pôsobnosti.

Slovensko je pripravené všetky tieto kapacity poskytnúť v prípade mimoriadnej situácie na území celej EÚ i mimo nej. Aby tieto moduly neboli len národné ale hlavne európske,“ dodal minister Kaliňák. „Migračná kríza a s ňou spojená humanitárna kríza a prírodné katastrofy nám ukázali, že musíme vedieť naše kapacity naladiť nielen krátkodobo ale aj dlhodobo.“

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz