Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 23. apríl 2024, utorok
 

Európa diskutovala aj o riešeniach problematiky nelegálnej migrácie

14. 10. 2022

logo EÚ

Ministri vnútra členských krajín EÚ spolu s Európskou komisiou v piatok 14. októbra 2022 na Rade EÚ pre vnútorné záležitosti v Luxemburgu rokovali o viacerých dôležitých témach. Jednou z hlavných tém bola problematika nelegálnej migrácie, takisto ochrana vonkajších hraníc Schengenu. Diskutovalo sa aj o znovuzavedení hraničných kontrol na vnútorných hraniciach.

Lídri sa zhodli na tom, že voľný pohyb medzi štátmi je základom Schengenu a je to výdobytok európskej integrácie. „Musíme urobiť všetko pre to, aby kontroly na vnútorných hraniciach boli ukončené, a preto považujeme posilnenie ochrany vonkajšej schengenskej hranice za dôležité," povedal minister vnútra SR Roman Mikulec.

„Za Slovensko sme presadzovali a presadzujeme riešenie, že problematika nelegálnej migrácie patrí na rokovanie na európsku pôdu, nie je to téma na úrovni bilaterálnych dohôd jednotlivých krajín, a preto sme sa aj dnes vyjadrili, že sme neboli šťastní z opatrení, ktoré zaviedlo Česko alebo Rakúsko v podobe kontroly na vnútornej hranici. Dnes v Luxemburgu bola debata tvrdá a konštruktívna. Ja som prišiel s tým, na čom sme sa dohodli na stretnutí ministrov vnútra Česka, Rakúska, Maďarska, ktoré som inicioval minulý týždeň a dnes Európska komisia už prišla s jednotlivými krokmi. Európska komisia a členské štáty EÚ by mali naďalej vyvíjať tlak na západný Balkán, aby sprísnili pravidlá vstupu pre tretie krajiny. Srbsko sa zaviazalo zosúladiť svoje vízové pravidlá s pravidlami EÚ.  Ďalšou dôležitou témou bola návratová politika, ktorá je problematickou. Toto sme určitým spôsobom vytýkali a upozorňovali na to, že podľa súčasného schengenského kódexu a návratovej smernice, ľudia, ktorí prichádzajú z niektorých tretích krajín, nie sú navrátiteľní vzhľadom na to, že v krajinách ich pôvodu prebieha vojnový konflikt. Aj toto bol hlavný dôvod, čo od začiatku hovoríme, že túto problematiku musíme riešiť na európskej úrovni. Som rád, že aj tie návrhy, ktoré sme ako Slovenská republika otvorili, sa ujali a dnes sme o nich hovorili podrobnejšie," vysvetlil slovenský šéf rezortu vnútra Roman Mikulec.

Minister Roman Mikulec na rokovaní v Luxemburgu

Ministerstvo vnútra zároveň vysiela 40 policajtov na bilaterálnu pomoc Maďarsku pri zvládaní migračného tlaku zo západného Balkánu a nelegálnej sekundárnej migrácii.

Ďalšie dôležité body otvorené na rokovaní Rady:

Harmonizácia vízovej politiky

Cieľom je vytvárať dostatočný tlak na štáty západného Balkánu prostredníctvom inštitúcii EÚ, aby harmonizovali svoju vízovú politiku  s vízovou politikou EÚ. Toto je jedna zo základných požiadaviek, pričom pri zápornom výsledku by mala byť EÚ pripravená suspendovať bezvízový režim.

Boj proti prevádzačom

Policajná spolupráca je veľmi dôležitá v boji proti prevádzačstvu. Vyžaduje sa intenzívnejšia spolupráca krajín západného Balkánu s Europolom. Kompetentní sa zhodli na tom, že je potrebná diskusia o postupoch pri riešení prevádzačstva a tiež odborná diskusia členských štátov k tejto téme, rovnako tak hľadanie spoločných postupov a ich zosúladenie. 

 Frontex

Rada schválila podpísanie statusovej dohody medzi EÚ a republikou Severné Macedónsko na výkon operačných aktivít Frontexu. Podpis je plánovaný ku koncu októbra.

Vypočujte si: Vyjadrenie ministra vnútra SR Romana Mikulca po rokovaní Rady  

 

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz