Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Rómske komunity

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 19. apríl 2024, piatok
 

Z denníkov - Máj 2022

26. 05. 2022

PODA 1C

V máji sme pokračovali v realizácii výskumných rozhovorov. Stretli sme sa 11.5.2022 so zástupcom Oddelenia dokladov a evidencie, kde sme sa zamerali na Cestný zákon a získanie doplňujúcich informácií, keďže táto agenda je v zákone taktiež zastúpená. Zároveň sa podarilo identifikovať ďalších aktérov z MNO a podnikateľského sektora, ktorí budú oslovení počas leta. Výskumníčka A. Šestáková pripravila prvotný návrh prípadovej štúdie k Cestnému zákonu na základe doteraz získaných a analyzovaných informácií.

Pokročili sme aj so Zákonom o dobrovoľníctve, ku ktorému sme 24.5. 2022 zrealizovali rozhovor so zamestnankyňou ÚSV ROS, ktorá gestorovala prípravu tohto zákona. Pokračovali tiež rozhovory k Zákonu o registri MNO, kde nám 25.5.2022 na otázky odpovedal aj  bývalý zamestnanec MV SR, ktorý sa podieľal na príprave tohto zákona.

V nadväznosti na stretnutie s p. ministerkou Kolíkovou sme potrebovali dokončiť identifikáciu konkrétnych legislatívnych procesov a noviel za MS SR, ktoré sú pre našu analytiku relevantné. Na základe aktualizácie bol pre MS SR pripravený prehľad politík a kontaktný e-mail, aby mohli byť spustené osobné stretnutia. V prípade MS SR boli identifikované nasledovné politiky, z ktorých budú na základe diskusie so zainteresovanými osobami vybrané tie, ktoré bude možné analyzovať v zmysle vyhotovenej metodiky:

  1. LP/2020/587 -  Zákon o sídlach a obvodoch súdov a o zmene a doplnení niektorých zákonov
  2. LP/2018/567 -  Zákon z ... 2018, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 315/2016 Z. z. o registri partnerov verejného sektora a o zmene a o doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 38/2017 Z. z. a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony
  3. LP/2020/320  - Zákon o dočasnej ochrane podnikateľov vo finančných ťažkostiach a o zmene a doplnení niektorých zákonov
  4. LP/2021/744  - Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 300/2005 Z. z. Trestný zákon v znení neskorších predpisov a o zmene a doplnení niektorých zákonov 
  5. LP/2021/727 - Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 211/2000 Z. z. o slobodnom prístupe k informáciám a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o slobode informácií) v znení neskorších predpisov
  6. LP/2020/449  - Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 274/2017 Z. z. o obetiach trestných činov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 231/2019 Z. z. a ktorým sa mení a dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 171/1993 Z. z. o Policajnom zbore v znení neskorších predpisov

Na občanoch záleží - Samospráva a integrácia ľudí z Ukrajiny

24. mája 2022 sme pokračovali v téme pomoci Ukrajine vzdelávaco-informačným blokom SAMOSPRÁVA A INTEGRÁCIA ĽUDÍ Z UKRAJINY. Zisťovali sme, či vieme ľudí z Ukrajiny nielen prichýliť, ale aj prijať. Riaditeľ ZMOSu Michal Kaliňák spolu s Dušanom Slovákom z Bratislavského samosprávneho kraja sa zhodli, že chýba krízové riadenie a strategické rozhodovanie na najvyššej úrovni a že potrebujeme reštart civilnej ochrany. Zuzana Hallová z Mareeny prezentovala spôsoby integrácie cudzincov, Ondrej Bajbarčík z mesta Humenné informoval, ako pracujú s deťmi v rámci projektu Detská dielňa a deti a mládež boli aj predmetom pútavého príspevku Jany Zápalovej z Bratislavského samosprávneho kraja.

Podujatie moderoval Miroslav Zwiefelhofer, Úrad splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti.

Služby vo verejnom záujme

2. metodické stretnutie s dodávateľom 

Dňa 18. mája sme sa zúčastnili 2. metodického stretnutia (workshopu) s dodávateľom rámcovej metodiky zberu dát a záverečnej analýzy. Zástupcovia Fakulty sociálnych a ekonomických vied Univerzity Komenského v Bratislave (FSEV UK) nám predstavili predbežne spracovanú metodiku zberu dát, ktorá obsahovala nasledovné časti:

  • Definovanie/konceptualizácia služieb zabezpečovaných štátom

  • Prístupy k meraniu zabezpečovania všeobecne prospešných služieb mimovládnym sektorom

  • Návrh metodiky 1: Identifikácia konkrétnych verejných služieb a ich priradenie ku kompetenciám

  • Návrh metodiky 2: Ako zabezpečuje všeobecne prospešné služby štát?

  • Návrh metodiky 3: Ako zabezpečujú verejné služby samosprávy (mestá/VÚC)? 

  • Návrh metodiky 4: Meranie motivácií poskytovateľov verejných služieb

Následne sme spoločne diskutovali o možných úpravách a doplneniach, ako aj o nastavení jednotlivých krokov zberu dát tak, aby boli v súlade s nastaveným harmonogramom prác. Odovzdanie návrhu metodiky zo strany FSEV UK je naplánované na jún 2022. 

V závere stretnutia sme sa bližšie pozreli a konzultovali výber konkrétnych všeobecno prospešných oblastí služieb, ktoré budú podrobené bližšiemu skúmaniu v ďalších fázach realizácie podaktivity 4B.  

Stretnutie so zástupkyňami Migračného úradu MV SR

Dňa 25. mája sme sa stretli so zástupkyňami Migračného úradu MV SR za účelom výmeny skúseností v problematike poskytovania služieb vo verejnom záujme v oblasti migrácie, humanitárnej pomoci, začleňovania migrantov z Ukrajiny a diskusie o prípadnej spolupráci v rámci projektu NP PARTI II. Cieľom stretnutia bolo získanie informácií o spolupráci Migračného úradu MV SR s mimovládnymi neziskovými organizáciami v zabezpečovaní služieb v oblasti migrácie a integrácie. V pobytových táboroch v Opatovskej Novej Vsi a v Rohovciach, ako aj v záchytnom tábore v Humennom pôsobia aj zamestnanci mimovládnych neziskových organizácií (aktuálne služby zabezpečuje Slovenská humanitná rada), ktorí zabezpečujú služby v oblasti sociálnej práce, psychologického poradenstva, kultúrneho doprovodu a iné. Spolupráca s mimovládnymi neziskovými organizáciami je možná vďaka financovaniu z EŠIF, pričom problematické býva obdobie pri prelínaní projektov, keď nie je zabezpečené poskytovanie podporných služieb pre azylantov. Služby realizované MNO v oblasti migrácie a integrácie by mohli byť vhodné pre ďalšie skúmanie a špecifikovanie v podaktivite zameranej na MNO a služby vo verejnom záujme. 

PODA 2

Tour de regióny

V máji sme vyrazili do šiestich krajov, hoci sme nakoniec navštívili iba 5 z nich.

Aj bez Nitry sme však počas piatich dní precestovali spoločne s Participation factory 795 kilometrov. Náš cieľ bol jasný. Lepšie sa zoznámiť s prostredím, v ktorom pôsobia krajskí koordinátori participácie. Priblížiť zmysel ich práce jednotlivým zamestnancom a voleným predstaviteľom krajských úradov. Spoznať priority krajov a následne identifikovať projekty, stratégie, či politiky, pre ktoré by mohol byť participatívny dizajn najviac prínosný. Sme samozrejme len v prvej fáze. Viaceré zámery ešte musia prejsť rôznymi schvaľovacími procesmi, mnohé bude ešte treba ujasniť. Už teraz však vieme povedať, že pôjde o širokú paletu aktivít. Spoločne s Banskobystrickým, Prešovským, Košickým, Žilinským a Trenčianskym samosprávnym krajom budeme hľadať spôsoby, ako lepšie a udržateľnejšie nastaviť napríklad deinštitucionalizáciu sociálnej starostlivosti, koncepciu a funkčnosť envirocentier, optimalizáciu školskej siete, zatraktívnenie kraja pre lekársky personál, systém potravinovej sebestačnosti, integráciu odídencov z Ukrajiny, projekty súvisiace s iniciatívou OGP Local, systém integrácie marginalizovaných rómskych komunít, či stratégie rozvoja kultúry a cestovného ruchu.

Rovnako sa tešíme aj na návštevu Nitrianskeho samosprávneho kraja, ktorá sa v plánovanom termíne nemohla zo zdravotných dôvodov zrealizovať. Určite však prinesie viaceré podnetné momenty. Veríme, že aj takto sa nám podarí podporiť iniciatívy, ktoré priblížia regionálnu samosprávu bližšie k jej obyvateľom. Aj to je totiž poslaním Úradu splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti.

""

Inkubátor participácie

V týchto dňoch sme sa spolu s kolegami a kolegyňami z ďalších podaktivít venovali dolaďovaniu projektu ako takého - aby sme sa uistili, že do seba všetko zapadá a aby boli jeho výstupy čo najužitočnejšie. Okrem toho sa začíname pripravovať na projektovú konferenciu, ktorá sa koná v dňoch 11. a 12. augusta 2022 vo Vodárenskom múzeu v Bratislave. Na náš príspevok sa môžete tešiť v prvý deň konferencie.

Zahraničná dobrá prax

Zber dobrej praxe zo zahraničia pokračoval aj tento mesiac. Spojili sme sa s manažérkou, ktorá sa podieľala na tvorbe stratégie komunikácie o klimatických zmenách v Severnom Macedónsku. Výsledkom stratégie je jednotný modulárny web, ktorý informuje o klimatických zmenách, kvalite ovzdušia ale aj najnovšom dianí v environmentálnej sfére. Každý, kto navštívi tento web môže zistiť akými opatreniami môže prispieť k tlmeniu klimatických zmien, či ako sa lepšie novému podnebiu prispôsobiť. Mnohé rady a odporúčania na klimatickom portáli môžu nájsť uplatnenie aj na Slovensku, takže ak sa popasujete s Macedónčinou alebo budete dôverovať strojovému prekladu, môžete tento obsah preskúmať na linku: https://klimatskipromeni.mk/ alebo na Instagrame: @klimatskipromeni.mk.

Výsledky predošlých rozhovorov už máme bezpečne prepísané a na analytických výstupoch ešte pracujeme.

Ale v zahraničí sa môžeme okrem špecifických záväzkov OGP inšpirovať aj spôsobmi ako “merať” otvorené vládnutie - a najmä participáciu. A keďže otvorené vládnutie vnímame ako druh “kultúry vládnutia založenú na transparentnosti, participáciu a zúčtovateľnosti”, tak vzniká komplexný problém na rozlúsknutie - ako merať kultúru? Našťastie nie sme jediní, kto by sa potýkal s týmto problémom, zatiaľ sa nám podarilo identifikovať 23 spôsobov hodnotenia či už otvoreného vládnutia samotného, alebo minimálne inej príbuznej témy. Zároveň nám pomôžu hodnotiace správy OECD o úrovni otvoreného vládnutia v rôznych krajinách, takýchto správ máme zatiaľ v databáze 6 (Kanada, Brazília, Libanon, Argentína, Bizkaia, Costa Rica).

Slovenská dobrá prax

Sme veľmi radi, že sa nám tento mesiac podarilo uskutočniť pilotný rozhovor k výskumu slovenskej dobrej praxe v ústredných orgánoch štátnej správy. Hovorili sme s pani Jankou Zvončekovou, hovorkyňou Úradu pre verejné obstarávanie, ktorá nám priblížila svoje skúsenosti s implementáciou verejnej politiky otvorenej komunikácie a celkovými zmenami v fungovaní úradu navonok i dovnútra. V najbližšej dobe budeme oslovovať ďalšie úrady a rezorty, aby sme tak zmapovali aj iné pozitívne príklady transparentnosti, participácie, alebo zúčtovateľnosti a umožnili tak rozšírenie dobrej praxe v prostredí slovenskej štátnej správy.

Na občanoch záleží - Samospráva a krízová pomoc Ukrajine

10. mája 2022 sme v rámci vzdelávacieho online cyklu Na občanoch záleží otvorili tému, ktorá nám všetkým do života vstúpila nechcene a nečakane. Vojna na Ukrajina zdvihla nebývalú vlnu solidarity u väčšiny občanov a inštitúcií na Slovensku.

Mária Radváková, humanitárna pracovníčka z Občianskej agentúry komunitného rozvoja 1371 z Humenného objasnila princípy humanitárnej pomoci, splnomocnenec mesta Košice pre Ukrajinu Roman Dohovič predstavil systém práce s odídencami z Ukrajiny, Michaela Guldanová z mesta Bratislavy informovala, ako postupovali pri zriadení Asistenčného centra pomoci v Bratislave a svoje náročné a hlboko ľudské zážitky a skúsenosti prezentovali starostka obce Ubľa Nadežda Sirková a starosta obce Ulič Ján Holinka.

Podujatie moderoval Jakub Adámek, Úrad splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti.

Rezervujte si termín na 11. a 12. augusta 2022

Príďte do Bratislavu na konferenciu Participácia 2.0!

Konečne osobne stretnete ľudí, ktorí sa participáciou zaoberajú, majú ju radi a rozumejú jej. Pripravujeme pre vás farebný a bohatý program, záživné a zaujímavé témy, inšpiratívnych a nevšedných hostí v čarokrásnej záhrade zaliatej augustovým slnkom a vo Vodárenskom múzeu v Bratislave na brehu Karloveského ramena.

Veľmi sa tešíme, že sa UVIDÍME NAŽIVO! Postupne budeme pridávať ďalšie informácie.

""

 

Dôležité odkazy

[DoleziteOdkazy]

Dôležité oznamy

[DoleziteOznamy]