Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Rómske komunity

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 29. marec 2024, piatok
 

Podujatie Fondy EÚ a participácia prepájalo perspektívy a skúsenosti

09. 03. 2021

Vo štvrtok, (26.2.2021) sme zorganizovali podujatie Fondy EÚ a participácia: skúsenosti a perspektívy, ktorého cieľom bolo spojiť pohľady a vymeniť názory na stav otvorenosti fondov EÚ a ich prínosu pre rozvoj medzisektorovej spolupráce a občianskej spoločnosti.

Podujatie otvorili splnomocnenec vlády Martin Giertl a podpredsedníčka vlády SR Veronika Remišová. Obaja zdôraznili potrebu otvorenosti a transparentnosti fondov EÚ a dôležitosť spolupráce medzi verejnou správou a občianskou spoločnosťou.

Podujatie pokračovalo panelovou diskusiou “Nové fondy EÚ: priority a výzvy pre Slovensko”, kde sa k pani podpredsedníčke Remišovej pripojili Mária Machajdíková z nadácie SOCIA a pán Ladislav Miko, predseda zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

Kľúčovou výzvou podľa nich zostáva zjednodušenie pravidiel pre fondy EÚ a posilnenie právnej istoty prijímateľov. Dobré nastavenie systému pravidiel a kvalitná podpora prijímateľov sú dôležitejšou výzvou ako samotné obsahové vymedzenie podpory fondov EÚ. Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR sa práve preto sústredí na hľadanie riešení. Úrad splnomocnenca je pripravený aj naďalej pomáhať vytváraním priestoru na spoločné hľadanie riešení a spoluprácu medzi zástupcami MNO a štátom.

Z pohľadu Európskej komisie je dôležitou výzvou využívanie finančných nástrojov, do ktorých bude presmerovávaná čoraz väčšia časť podpory z rozpočtu EÚ. Slovensko má v ich využívaní medzery a stále sa sústredí takmer výlučne na “klasickú” nenávratnú podporu.

Zásadnou otvorenou otázkou zostáva aj spôsob riadenia fondov EÚ na regionálnej a miestnej úrovni. V regiónoch vznikajú nové Integrované územné stratégie, ktoré majú určiť priority regionálnych a miestnych aktérov pre podporu z fondov EÚ. Majú tiež obsahovať konkrétne projektové zámery, o ktorých financovaní by sa malo rozhodovať v regionálnych radách partnerstva. Zatiaľ však nie je jasné, akým spôsobom budú projekty spracúvané a vyberané.

Druhá panelová diskusia “Spolupráca a partnerstvo v eurofondoch z pohľadu samosprávy a občianskej spoločnosti” reflektovala aj na túto neistotu, ale zároveň priniesla pohľad na to, ako funguje spolupráca medzi samosprávou a mimovládnymi organizáciami na regionálnej a miestnej úrovni. Diskutovali vicežupan Banskobystrického samosprávneho kraja Ondrej LunterMartina Paulíková zo združenia Slatinka a Andrea Najvirtová z o.z. Človek v ohrození.

Práve na rozvoji spolupráci je potrebné ďalej intenzívne pracovať. Je potrebné podporovať kapacity tak samospráv, ako aj zainteresovaných aktérov, aby spolupráca bola efektívna s konkrétnymi výsledkami.

Pri príprave nových fondov EÚ sa ukázala sila dialógu a spolupráce. Aj vďaka projektu Partnerstvo, ktorý spoločne realizujú Úrad splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti a Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR sa podarilo posunúť spoluprácu a kvalitu komunikáciu so zainteresovanou verejnosťou na vyššiu úroveň.

Obe inštitúcie prejavili vôľu pokračovať v tejto spolupráci a pripravujú pokračovanie projektu, ktorého cieľom bude čo najviac podporiť zapojenie zainteresovaných aktérov do prípravy nových fondov EÚ a vytvoriť dostatočný priestor pre kvalitné monitorovanie a zapojenie partnerov počas riadenia ich implementácie v období 2021 - 2027.


Záznam z diskusie

 

Dôležité odkazy

[DoleziteOdkazy]

Dôležité oznamy

[DoleziteOznamy]