Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Rómske komunity

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 24. apríl 2024, streda
 

Slovenská republika si pripomína desiate výročie členstva v medzinárodnej Iniciatíve pre otvorené vládnutie

19. 10. 2021

Logo OGP Slovensko

Úrad splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti zorganizoval v dňoch 4. – 7. októbra 2021 podujatie Týždeň otvoreného vládnutia 2021, počas ktorého sme sa venovali predstaveniu medzinárodnej Iniciatívy pre otvorené vládnutie a zaujímavých aktivít z prostredia štátnej a verejnej správy, ktoré podporujú príncípy otvoreného vládnutia.

Zmyslom Iniciatívy pre otvorené vládnutie je podporovať transparentnú, zrozumiteľnú komunikáciu vlády so svojimi občanmi, rozvíjať spoluprácu na všetkých úrovniach vládnutia s relevantnými aktérmi vrátane občianskej spoločnosti a posilňovať zúčtovateľnosť vlády voči svojim občanom.

Šiesty ročník Týždňa otvoreného vládnutia 2021 bol výnimočný. Podujatím sme si pripomenuli desiate výročie členstva Slovenskej republiky v medzinárodnej Iniciatíve pre otvorené vládnutie a zároveň sme symbolicky odštartovali tvorbu nového, v poradí už piateho Akčného plánu Iniciatívy pre otvorené vládnutie v Slovenskej republike na najbližšie dva roky.

Slávnostné otvorenie Týždeň otvoreného vládnutia 2021

Počas desiatich rokov sme aj vďaka Iniciatíve pre otvorené vládnutie zaviedli do vládnutia mnohé dôležité kroky na podporu transparentnosti či participácie občanov na vládnutí. K týmto krokom patrí napríklad povinné zverejňovanie informácií pred tvorbou legislatívnych návrhov, zverejňovanie informácií o konečných užívateľoch výhod a Register partnerov verejného sektora, či prijatie krokov, ktoré podporujú väčšiu transparentnosť súdnictva. 

Dôležitosť otvoreného vládnutia ako kultúry spravovania spoločnosti vnímajú okrem vlády SR, ktorá sa k Iniciatíve prihlásila aj vo svojom programovom vyhlásení vlády, aj samosprávne kraje, mestá a obce na Slovensku, ktoré takisto čoraz častejšie iniciujú kroky smerom k viac transparentnej, otvorenej a participatívnej správe vecí verejných.

Podujatie Týždeň otvoreného vládnutia 2021 sme otvorili v pondelok, 4. októbra 2021, slávnostným otvorením, ktorého záznam je dostupný na YouTube kanáli OGP Slovensko.

Tyzden otvoreneho vladnutiaTyzden otvoreneho vladnutiaTyzden otvoreneho vladnutia

Počas pracovných dní od 5. do 7. októbra 2021 odzneli mnohé prednášky, prezentácie a workshopy štátnych inštitúcií a partnerov z regionálnej samosprávy o praktických krokoch, ktoré podporujú princípy otvoreného vládnutia a podnetov do nového akčného plánu, vrátane:

  • Úradu pre verejné obstarávanie: Verejná politika otvorenej komunikácie kontrolného orgánu ÚVO, vzdelávanie v oblasti verejných nákupov
  • Odboru prevencie korupcie Úradu vlády SR: Prevencia korupcie a integrita vo verejnej správe
  • Ministerstva spravodlivosti SR: Spravodlivosť a otvorené vládnutie
  • Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR: Stav otvorených dát na Slovensku, porovnanie s vybranými členskými krajinami Iniciatívy pre otvorené vládnutie
  • Úradu na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti: Potrebujeme chrániť whistleblowerov? Protikorupčné politiky a ich efektívnosť
  • Najvyššieho kontrolného úradu SR: Hodnotenie cieľov verejných politík v kontexte princípu zúčtovateľnosti
  • Úradu splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti: Poznanie a prínos občianskej spoločnosti a mimovládneho neziskového sektora ako prirodzeného partnera pri otvorenom vládnutí
  • Mesta Banská Bystrica s partnermi z občianskej spoločnosti: Iniciatíva pre otvorené vládnutie na lokálnej úrovni
  • Metropolitného inštitútu Bratislavy: Manuál participatívneho plánovania

Všetky príspevky z Týždňa otvoreného vládnutia 2021 budú postupne zverejnené na YouTube kanáli OGP Slovensko.

tyzden otvoreneho vladnutiaTyzden otvoreneho vládnutiaTyzden otvoreneho vladnutia

Pri participatívnej tvorbe nového akčného plánu sa spoločne s partnermi zo štátnej správy a občianskej spoločnosti chceme zamerať na podporu a rozvoj princípu zúčtovateľnosti. V aktuálnej situácii vnímame veľký priestor na otvorenie diskusie o význame a obsahu tohto pojmu. Aj podnetné príspevky na Týždni otvoreného vládnutia priniesli do tejto diskusie mnohé zaujímavé podnety.

O participatívnej tvorbe nového akčného plánu Iniciatívy pre otvorené vládnutie, ako aj o možnostiach zapojiť sa do jeho tvorby budeme informovať v najbližších týždňoch na našej webstránke a sociálnych sieťach.

Tyzden otvoreneho vládnutiaTyzden otvoreneho vládnutiaTyzden otvoreneho vladnutia


KRÁTKE INFORMÁCIE O INICIATÍVE PRE OTVORENÉ VLÁDNUTIE NA SLOVENSKU

Iniciatíva pre otvorené vládnutie je medzinárodné zoskupenie krajín sveta, ktoré sa zaviazali podporovať dôveru občanov v štát a jeho inštitúcie prostredníctvom napĺňania kľúčových hodnôt, ktorými sú transparentnosť, participácia a zúčtovateľnosť.

Otvorené vládnutie reflektuje kultúru vládnutia, resp. dobrého spravovania spoločnosti, ktorá podporuje transparentnú, zrozumiteľnú komunikáciu vlády vlád so svojimi občanmi, spoluprácu na všetkých úrovniach vládnutia s relevantnými aktérmi vrátane občianskej spoločnosti a podporuje nástroje na posilnenie zúčtovateľnosti vlád voči svojim občanom. 

Slovenská republika sa k medzinárodnej Iniciatíve pre otvorené vládnutie prihlásila v roku 2011 ako jedna z prvých krajín sveta prostredníctvom vtedajšej predsedníčky vlády Ivety Radičovej. Koordináciou agendy otvoreného vládnutia bol poverený novovymenovaný splnomocnenec vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti so svojim úradom.

Podmienkou členstva krajín v Iniciatíve pre otvorené vládnutie je participatívne vypracovávať dvojročné akčné plány v spolupráci vlády a občianskej spoločnosti. Akčné plány na Slovensku obsahujú konkrétne záväzky v prioritných témach, v ktorých sa Slovensko rozhodlo inovatívnym spôsobom podporovať a rozvíjať otvorené vládnutie a jeho princípy. Akčné plány sú prijímané uzneseniami vlády SR a plnenie úloh je pre zodpovedné ministerstvá a ostatné ústredné orgány štátnej správy záväzné.

Doterajšie štyri akčné plány Iniciatívy pre otvorené vládnutie sa od roku 2012 do roku 2021 sústredili na témy:

  • Otvorené dáta
  • Participácia
  • Otvorené vzdelávacie zdroje
  • Otvorená justícia
  • Otvorený prístup k výsledkom vedy a výskumu
  • Aplikačná prax

Medzi najväčšie úspechy Iniciatívy pre otvorené vládnutie na Slovensku za posledných 10 rokov patrí: 

  • Zavedenie inštitútu Predbežnej informácie a Správy o účasti verejnosti v legislatívnom procese.
  • Podpora participatívnej tvorby verejných politík na všetkých úrovniach vládnutia.
  • Uvedenie témy otvorených dát do prostredia verejnej správy a jej inštitucionálne etablovanie na úrovni Dátovej kancelárie Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR.
  • Zavedenie nástrojov na ochranu oznamovateľov korupčného správania.
  • Zavedenie krokov smerujúcich k transparentnosti súdnictva – zverejňovanie hodnotenia práce sudcov, zverejňovanie súdnych rozhodnutí, formalizované typy súdnych podaní, verejná kontrola výberu sudcov.
  • Uvedenie témy otvoreného prístupu k výsledkom vedy a výskumu a jej inštitucionálne etablovanie na úrovni Kontaktnej kancelárie pre Otvorený prístup pri Centre vedecko-technických informácií SR Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.

V súlade s princípmi otvoreného vládnutia boli iniciované aj ďalšie významné zmeny vrátane transparentnosti konečných užívateľov výhod -  Registra partnerov verejného sektora.

V súčasnosti samosprávne kraje, ako aj mestá a obce na Slovensku takisto čoraz častejšie iniciujú kroky smerom k viac transparentnej, otvorenej a participatívnej správe vecí verejných. Mesto Banská Bystrica je od roku 2020 prvým mestom na Slovensku, ktoré sa stalo členom miestneho programu Iniciatívy pre otvorené vládnutie - OGP Local.

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy