Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Rómske komunity

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 20. apríl 2024, sobota
 

Otvárame tvorbu nového Akčného plánu Iniciatívy pre otvorené vládnutie na roky 2022–2024 a hľadáme ďalších partnerov z občianskej spoločnosti

29. 10. 2021

Logo OGP Slovensko

Úrad splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti (ÚSV ROS) pripravuje v spolupráci s partnermi zo štátnej správy a občianskej spoločnosti návrh nového akčného plánu Iniciatívy pre otvorené vládnutie na roky 2022–2024. Týmto pozývame organizácie a občanov, ktorí majú o témy otvoreného vládnutia záujem, k spolupráci na príprave tvorby a realizácii akčného plánu.

Východiská Akčného plánu Iniciatívy pre otvorené vládnutie na roky 2022–2024

Akčné plány obsahujú konkrétne záväzky v prioritných témach, v ktorých sa slovenská vláda zaviaže inovatívnym spôsobom podporovať a rozvíjať otvorené vládnutie a princípy otvorenosti, transparentnosti, participácie a zúčtovateľnosti. Princíp participácie znamená účasť občianskej spoločnosti na príprave rozhodnutí a ich realizácii a preto aj dvojročné akčné plány sú vypracúvané participatívne, v spolupráci medzi vládou a občianskou spoločnosťou. 

Úrad splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti spoločne s gestormi tém a zástupcami občianskej spoločnosti zhodnocoval v auguste 2021 úspechy a skúsenosti z desiatich rokov členstva SR v medzinárodnej Iniciatíve pre otvorené vládnutie. Medzi hlavné odporúčania patria:

  • Predchádzajúce akčné plány obsahovali mnoho úloh s neznámym/nízkym vplyvom, preto by sme sa do budúcnosti mali sústrediť na ambicióznejšie aktivity.
  • Iniciatíva pre otvorené vládnutie by mala plniť funkciu monitorovania dodržiavania princípov otvoreného vládnutia v rámci  štátnej správy.
  • Iniciatíva pre otvorené vládnutie by mala byť platformou na identifikovanie dobrých príkladov z domácej a zahraničnej praxe a výmenu skúseností.
  • Kým predchádzajúce štyri akčné plány sa posilňovali predovšetkým princípy transparentnosti (napr. prístup k informáciám a dátam, transparentnosť nakladania s verejnými zdrojmi alebo transparentnosť participatívnych procesov), v pripravovanom akčnom pláne chceme viac vyzdvihnúť princíp zúčtovateľnosti (z AJ accountability, ktorý hovorí o budovaní vzťahu aktívnej zodpovednosti voči konkrétnym inštitúciám alebo častiam spoločnosti). Prvky zúčtovateľnosti by mali obsahovať nielen opatrenia, ale aj spôsob implementácie akčného plánu – prostredníctvom úzkych partnerstiev s občianskou spoločnosťou. 

Nezávislý hodnotiaci mechanizmus Iniciatívy pre otvorené vládnutie okrem toho vyslovil k štvrtému akčnému plánu nasledujúce odporúčania:

  • vytvoriť verejne transparentné fórum zložené z predstaviteľov verejnej správy a občianskej spoločnosti (tzv. multi-stakeholderovské fórum)
  • zaangažovať do akčného plánu vysokých predstaviteľov ministerstiev a ostatných ústredných orgánov štátnej správy s rozhodovacím mandátom.

Kreatívna skupina na podporu zlepšenia vládnutia (multi-stakeholderovské fórum)

ÚSV ROS oslovil inštitúcie, ktoré majú skúsenosť s rozvojom zúčtovateľnosti, presadzovali aktivity podporujúce princípy otvoreného vládnutia  a ktorých vedenie podporuje otvorené vládnutie na Slovensku. Tým vzniklo jadro multi-stakeholderovského fóra, ktoré sa bude ďalej rozširovať o ďalšie partnerské organizácie zo štátnej správy a občianskej spoločnosti, ktoré majú ochotu spolupracovať na príprave a implementácii nového akčného plánu.

Úlohou fóra je definovať oblasti, v ktorých vláda SR bude najbližšie dva roky posilňovať princípy otvoreného vládnutia (vrátane cieľov a úloh), posilňovať vlastníctvo (ownership) témy otvoreného vládnutia zo strany štátnej správy a v občianskej spoločnosti a budovať spoločenské povedomie o otvorenom vládnutí. Príprava piateho akčného plánu bude prebiehať od jesene 2021 do jari 2022 a mal by byť prijatý uznesením vlády SR do 30. júna 2022.

Do tvorby piateho akčného plánu bude zapojená občianska spoločnosť, vrátane mimovládnych neziskových organizácií, širokej verejnosti a akademického sektora. Spĺňate nasledujúce podmienky?

  • aspoň minimálna skúsenosť so štátnou správou a štátnymi inštitúciami, či prípadne inými verejnými organizáciami 
  • záujem o rozvoj princípov otvoreného vládnutia – transparentnosti, participácie a zúčtovateľnosti v štátnej správe
  • možnosť aktívnej účasti sa (fyzických alebo online) stretnutiach multi-stakeholderovského fóra (cca. 2 hod. mesačne) 
  • otvorená myseľ, kreativita a chuť spolupracovať s pozitívnymi a nadšenými zástupcami štátnej správy a občianskej spoločnosti

Ak áno, môžete sa stať členmi a členkami multi-stakeholderovského fóra – a neváhajte kontaktovať Luciu Lacika

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy