Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Rómske komunity

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 18. apríl 2024, štvrtok
 

Z denníkov analytiky - August 2018

13. 08. 2018

Prezentácia NP Parti počas Týždňa otvoreného vládnutia 2018

Dňa 2. augusta 2018 sa na pôde ÚSV ROS uskutočnilo prípravné stretnutie k Týždňu otvoreného vládnutia 2018, ktorý vytvára priestor pre distribúciu výsledkov práce expertov zapojených do NP PARTI. Za národný projekt Podpora partnerstva a dialógu v oblasti participatívnej tvorby verejných politík boli navrhnuté tieto témy:

  • Panelová diskusia na tému „Otvorené vládnutie - deklarovať participáciu nestačí!“
  • Bezplatný tréning – ako nastaviť participačný proces tvorby verejných politík (pre zástupcov MNO, ktorí získali finančné prostriedky z OP EVS a ďalších záujemcov)
  • Prezentácia výstupov – Zapájanie marginalizovaných a zraniteľných skupín do tvorby verejných politík – krst súboru prípadových štúdií (zber dát II.)
  • Zážitková spoločenská hra pre všetky generácie – Participatívny rozpočet pre + zavádzanie participatívnych rozpočtov v prostredí stredných škôl / otvorené vzdelávanie
  • Participatívne rozpočtovanie na stredných a základných školách – OGP vo vlaku – nový prístup k vzdelávaniu v oblasti aktívneho občianstva, participácie a participatívnych rozpočtov
  • On – line nástroje na podporu participácie (previazať na participatívny proces/tréning)

O Týždni otvoreného vládnutia budeme informovať na našej webstránke.

Optimalizácia procesov v prostredí miestnej územnej samosprávy - stretnutie so zástupcami firmy Centire

Dňa 9. augusta 2018 sa uskutočnilo stretnutie so zástupcom firmy Centire – Eduardom Donauerom, ktorá je poverená implementáciou vybranej časti národného projektu MV SR, s názvom „Meranie efektívnosti poskytovaných služieb verejnej správy, inštitucionálny rozvoj Klientskych centier a integrácia spätnej väzby klientov“. P. Donauer prezentoval zámery, ciele a dosiahnuté výsledky z vybranej časti (vybrané aktivity NP), ktorých výsledkom je súbor 15 nástrojov pre zefektívnenie miestnej územnej samosprávy.  

V rámci diskusie boli otvorené témy a agendy, ktoré ponúkajú zaujímavú synergiu pri zohľadnení skúseností a výstupov oboch národných projektov. Konkrétne ide o oblasti:

  • participatívny rozpočet / manuál + procesná mapa: implementácia v Kežmarku (otvorená téma: Chorvátsky Grob, 2 tábory občanov, rozdelená samospráva)
  • verejné priestory: v spolupráci s PDCS vznikol manuál pre miestnu samosprávu
  • strategické plánovanie: SWOT Analýza ako nástroj strategického plánovania (XLS nástroj na vyhodnocovanie) sa stane predmetom pre samostatné stretnutie a prezentáciu v priebehu týždňa (13.8. – 17.8.2018)

Na stretnutí bola dohodnutá spolupráca v rámci implementácie procesu participatívneho rozpočtu v Kežmarku, ktorý má väzbu na zber dát III. (monitoring a hodnotenie participatívnych procesov mimo pilotnú schému), a tiež samostatné stretnutie a prezentácia k Strategickému plánovaniu, ktoré zohľadňuje názor občanov. Diskutovali sme aj o možnosti distribúcie a zohľadnenia výstupov NP PARTI, predovšetkým pri podkladoch pre bezbariérové mestá, inkluzívne mestá, mestá pre všetkých, ktoré sa v našom projekte týkajú zapájania marginalizovaných skupín, zapájania občanov do procesov tvorby verejných politík atď.

Posledná z prípadových štúdií zameraných na zapájanie zraniteľných skupín do procesu tvorby verejných politík dopracovaná

V mesiaci august bola dopracovaná posledná z prípadových štúdií zameraných na zapájanie zraniteľných skupín do procesu tvorby verejných politík na štyroch úrovniach verejnej správy (lokálna, mikroregionálna, regionálna a národná). Pod prípadovými štúdiami sú podpísané expertky z Centra pre výskum etnicity a kultúry (CVEK), ktoré s nami dlhodobo spolupracujú na národnom projekte NP PARTI. V priebehu najbližších mesiacoch vás budeme postupne oboznamovať s jednotlivými prípadovými štúdiami.

V októbri plánujeme v rámci Týždňa otvoreného vládnutia verejnú prezentáciu výsledkov kvalitatívneho zberu dát I. zameraného na výskum existujúcich príkladov participácie zraniteľných a marginalizovaných skupín pri tvorbe verejných politík. Výskum sledoval mieru zohľadnenia/nezohľadnenia perspektívy znevýhodnených skupín obyvateľstva s cieľom zmapovať bariéry, ako aj možnosti participácie. Výskum bude pokračovať syntetizáciou zistení z jednotlivých prípadových štúdií a spracovaním návrhu konkrétnych opatrení a procesov, ktorými je možné vytvoriť priestor pre zmysluplnú účasť marginalizovaných/znevýhodnených skupín pri tvorbe verejných politík.

Spracované prípadové štúdie:

  1. Participácia detí a mladých na tvorbe Národného akčného plánu pre deti (Elena Gallová Kriglerová a Ivana Rapošová)
  2. Participácia detí na tvorbe lokálnych politík v meste Zvolen (Elena Gallová Kriglerová a Ivana Rapošová)
  3. Participácia zdravotne znevýhodnených na tvorbe verejných politík na regionálnej úrovni v Trnavskom samosprávnom kraji (Elena Gallová Kriglerová a Ivana Rapošová)
  4. Participácia ľudí so zdravotným postihnutím na tvorbe politiky v oblasti sociálnych služieb – národná úroveň (Jana Kadlečíková, Katarína Medľová)
  5. Prípadová štúdia participácie rómskej menšiny pri tvorbe Akčného plánu pre okres Kežmarok – regionálna úroveň (Jana Kadlečíková, Zuzana Havírová)
  6. Prípadová štúdia participácie verejnosti na tvorby politiky na národnej úrovni – tvorba Koncepcie mestského rozvoja (Jana Kadlečíková, Zuzana Havírová)
  7. Participácia ľudí so zdravotným postihnutím na lokálnej úrovni – tvorba komunitného plánu sociálnych služieb v Banskej Bystrici (Alena Chudžíková a Katarína Medľová)
  8. Participácia migrantov na národnej úrovni – zapojenie migrantov do činnosti konzultačných orgánov na národnej úrovni (Alena Chudžíková a Zuzana Havírová)
  9. Participácia seniorov na lokálnej úrovni – participácia seniorov na tvorbe komunitného plánu sociálnych služieb v Bratislave-Novom Meste (Alena Chudžíková a Zuzana Havírová)
  10. Participácia Rómov žijúcich v marginalizovaných komunitách – príklad lokálnej úrovne: Komunitné centrum menšín (KCM) Veľký Krtíš (Jarmila Lajčáková a Zuzana Havírová)
  11. Participácia v oblasti životného prostredia s prihliadnutím na situáciu marginalizovaných skupín  - regionálna úroveň, Projekt Poľana CEPI priatelia ZEME (Jarmila Lajčáková a Ivana Rapošová)
  12. Príprava celoštátnej stratégie ochrany ľudských práv (Jarmila Lajčáková a Katarína Medľová)

Tréning trénerov alebo Hľadáme budúcich spolupracovníkov

Pripravujeme skupinu trénerov/lektorov/konzultantov  pre nastavovanie a dizajnovanie participatívnych procesov, ako aj ich realizáciu, monitoring a hodnotenie. Radi vám venujeme svoj čas, odovzdáme vám potrebné vedomosti  a privítame vás ako budúcich spolupracovníkov Úradu splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti.

Národný projekt Participácia nahonobil veľmi slušné zásoby a chce rozdávať! Máme množstvo kvalitných, čerstvých, výživných a lákavých vedomostí, skúseností a poznatkov z participácie, ktoré môžete nielen získať, ale na profesionálnej úrovni ich aj posúvať ďalej. Otvárame tréningy trénerov – pre nadšencov participácie i zapájania verejnosti do tvorby verejných politík, ktorí vedia, že ak sa participácia robí dobre, je senzačným nástrojom na posilnenie dôvery občanov v inštitúcie verejnej správy. Ak máte záujem sprostredkovať tajomstvá a prínosy participácie a chcete nám pomôcť, aby verejné politiky vznikali so zapojením občana a zainteresovanej verejnosti, prihláste sa do nášho tréningu trénerov participácie.

Ak máte záujem a chuť podporiť proces budovania kapacít pre oblasť participatívnej tvorby verejných politík v prostredí verejnej správy a občianskej spoločnosti, je naša ponuka vzdelávania určená práve vám! 

trening k participacii (PDF, 48 kB) 

Obsah tréningu:

  • 4-dňový tréning pozostáva z 2 dvojdňových tréningov (32 hodín – 10 hodín teória, 22 hodín prax), naplnených teoretickými poznatkami, vedomosťami, ale najmä praktickými skúsenosťami a tréningami modelových situácií

Vyzbrojíme vás zručnosťami prostredníctvom vzdelávacích modulov:

1. Dizajn a vedenie participatívnych procesov (4 hodiny teória + 4 hodiny prax) 
2. Facilitácia rôznych typov stretnutí (5 hodín teória + 7 hodín prax)
3. Realizácia participatívnych postupov a nácvik zvládania krízových situácií (4 hodiny teória + 4 hodiny prax) 
4. Participatívna implementácia a hodnotenie navrhnutých verejných politík (3 hodiny teória + 1 hodina prax)

aby ste boli schopní

• rozumieť prínosom aj nárokom participatívneho procesu 
• vedieť navrhnúť rôzne formy účasti občana na rozhodovaní 
• poznať princípy facilitácie pri tvorbe verejných politík
• rozumieť rôznym modelom skupinového rozhodovania

a sprostredkovať informácie pre úspešné vedenie participatívneho procesu smerom k aktérom tvorby verejných politík v rámci verejnej (štátnej i samosprávnej) správy.

Predpoklady:

  • skúsenosti s lektorskou a konzultačnou činnosťou v praxi  výhodou
  • vysokoškolské vzdelanie I. stupňa a vyššie
  • tematická orientácia na problematiku: znalosť participatívnych procesov a  tvorby verejných politík
  • zapájanie kritického myslenia
  • znalosť cudzieho jazyka vítaná

Zohľadňované znalosti, zručnosti, skúsenosti:

  • existujúca pracovná skúsenosť v predmetnej oblasti
  • prezentačné zručnosti
  • referencie a odporúčania

Postup výberu:

  • pošlite nám svoj životopis a motivačný list
  • prihláste sa do 4-dňového tréningu trénerov cez prihlasovací formulár: https://forms.gle/FMMPsyzY7Rgf4JYo6  do 6. septembra 2019,  počet miest je obmedzený
  • následne vás budeme kontaktovať, či ste splnili predpoklady pre zaradenie do tréningu trénerov participácie
  • školenie je bezplatné,  ubytovanie a strava sú zabezpečené, školiaci deň trvá od 8:30 do 17:30 hod. vrátane prestávky na obed
  • životopis, motivačný list a prípadné iné otázky posielajte expertke NP PARTI Alene Petrželkovej mailom alebo telefonicky na 0903 903 075.

Tréning trénerov: Participatívny rozpočet na školách

trening trenerov

Úrad splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti (ÚSV ROS) spúšťa v rámci národného projektu Participácia v školskom roku 2018/2019 pilotný ročník participatívnych rozpočtov na školách, rozšírený o vzdelávanie v oblasti zapájania mládeže do života samosprávy. 

V súvislosti s pripravovaným projektom organizujeme v spolupráci s českou organizáciou D21, ktorí program participatívneho rozpočtovania na školách vyvinuli, tréning trénerov k tejto téme, ktorí budú šíriť program participatívneho rozpočtovania na ďalšie školy. 

Školenie má limitovanú kapacitu zúčastnených, preto ak máte akékoľvek otázky, alebo sa chcete tréningu zúčastniť, napíšte Vašu motiváciu Dominike Halienovej

 

Dôležité odkazy

[DoleziteOdkazy]

Dôležité oznamy

[DoleziteOznamy]