Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Európske programy

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 17. august 2022, streda
 

Minister vnútra v Štrasburgu rokoval o Európskej hraničnej a pobrežnej stráži

13. 09. 2016

frontex-logo

Návrh implementácie nového nariadenia o Európskej hraničnej a pobrežnej stráži (nariadenie EBCG) bol hlavnou témou pracovného stretnutia podpredsedu vlády a ministra vnútra Roberta Kaliňáka v Štrasburgu v utorok 13. septembra 2016.

Minister sa na pôde Európskej komisie v Štrasburgu stretol s výkonným riaditeľom agentúry FRONTEX Fabriciom Leggerimkomisárom pre migráciu, vnútorné záležitosti a občianstvo Dimitrisom Avramopoulosom.  Frontex predstavil harmonogram implementácie jednotlivých úloh, ktoré vyplývajú z nariadenia EBCG.

Rada by nariadenie oficiálne mala schváliť zajtra a Európska pobrežná a hraničná stráž by mala začať fungovať začiatkom októbra. „Som rád, ako rýchlo sa Európska komisia vysporiadala s touto dôležitou otázkou,“ povedal Robert Kaliňák.

Zľava: Dimitris Avramopoulos, Fabricio Leggeri a Robert Kaliňák
Zľava: Dimitris Avramopoulos, Fabricio Leggeri a Robert Kaliňák

Cieľom Európskej hraničnej a pobrežnej stráže (súčasná agentúra Frontex s rozšírenými úlohami) bude efektívne manažovanie migračných vĺn a ochrana Schengenských hraníc a Európskej únie. Okrem iných úloh bude mať na starosti aj organizovanie spoločných operácií a rýchlych pohraničných zásahov na posilnenie schopnosti členských štátov plniť si záväzky, pokiaľ ide o kontrolu vonkajších hraníc Európskej únie.