Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Európske programy

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 29. marec 2024, piatok
 

Ministerstvo vnútra dodalo protipovodňové vozíky do 58 ohrozených oblastí

23. 10. 2015

Moravany5689

Veľkú časť Slovenska v poslednom týždni zasiahli lejaky, ktoré opäť pripomenuli že jesenné daždivé počasie má často na svedomí zvýšené hladiny potokov a zaplavené cesty. Búrky sú pre mnohých Slovákov symbolom a nanešťastie aj pripomienkou ťažkých chvíľ, ktoré každoročne prežívajú v boji proti povodniam. Výrazne pomáhať trnavskému a žilinskému regiónu v čase záplav budú špeciálne protipovodňové vozíky, ktoré si koncom týždňa prebrali zástupcovia 58 miest a obcí.

Dobrovoľní hasiči z okresov Galanta, Piešťany, Hlohovec, Trnava, Námestovo, Dolný Kubín, Tvrdošín, Liptovský Mikuláš a Ružomberok už majú k dispozícii účinnú zbraň na boj proti veľkej vode. Prívesný vozík s protipovodňovou technikou si do Galanty a Dolného Kubína prišlo prevziať 58 zástupcov obcí a miest. „Prírodné katastrofy sa ťažko predpovedajú a aj keď vieme, kde udrie veľká voda, často proti nej máme obmedzené možnosti. Verím, že nová a moderná technika bude pre rizikové oblasti, do ktorých patrí aj týchto 58 obcí a miest veľkým prínosom a pomôže im v náročných chvíľach,“ povedal podpredseda vlády a šéf rezortu vnútra Robert Kaliňák pri odovzdávaní kľúčov od nových prívesov pre trnavský a žilinský región.

Obce dostávajú mobilné bariéry aj čerpadlá

Protipovodňové vozíky poskytnú obciam v krízových situáciách to najdôležitejšie pre skrotenie živelnej vody. Obciam tak do protipovodňovej výbavy pribudla osvetľovacia technika, mobilné povodňové bariéry, kalové čerpadlo, náradie, generátor elektrickej energie a plávajúce čerpadlo. Jeden vozík poskytuje mobilné bariéry v celkovej dĺžke 40 metrov, navyše ak susedné obce pri ohrození spoja svoje sily, dokážu sa vode spoločne postaviť so silnou výbavou. Manipulácia s prívesnými vozíkmi je vďaka ich rozmerom jednoduchá a ich konštrukcia zároveň umožňuje ľahkú dopravu z miesta na miesto. Vozíky môže za sebou ťahať aj osobné motorové vozidlo a vodičovi postačuje štandardné vodičské oprávnenie.

Pomoc smeruje do najohrozenejších obcí

Špeciálna technika je súčasťou projektu Aktívne protipovodňové opatrenia, ktorý je financovaný z Kohézneho fondu prostredníctvom operačného programu Životné prostredie. Hlavným kritériom pre výber lokalít na umiestnenie techniky bola analýza povodňových rizík a databázy zásahov hasičov a záchranárov. Preto do 621 najohrozenejších obcí smerujú v týchto mesiacoch protipovodňové prívesné vozíky. Finálnu podobu zoznamu spolu s celým projektom schválila Európska komisia v marci 2015. Hodnota jedného vozíka je zhruba 14 tisíc eur, pričom projekt Aktívne protipovodňové opatrenia prinesie na miestnej, regionálnej a národnej úrovni špeciálne vybavenie na boj proti povodniam v celkovej hodnote 63 miliónov eur. Viac ako desaťnásobok tejto sumy, teda 707 miliónov eur pritom predstavujú škody, ktoré na Slovensku spôsobili povodne v rokoch 2004-2013.